24. Frankfurt Uluslararası Türk Filmleri Festivali için geri sayım başladı – KÜLTÜR VE SANAT

Başkanlığını Hüseyin Sıtkı'nın üstlendiği festivalin bu yıl Türkiye proje ortağı ise “Kültürlerarası İşbirliği ve Diyalog Derneği (KADİM)” oldu. Festivalin sloganı “Şiddet ve sinema” olarak belirlendi.Yaşam Boyu Onur Ödülleri ve Sadakat Ödülü, 3 Haziran'daki açılış töreninde sahiplerini bulacak. Ustalar Erkan Can, Derya Alabora ve Mehmet Kurtuluş Yaşam Boyu Onur Ödülü'nü alırken, Yeşilçam'ın değerli sanatçıları Aliye Rona, Avni ve Belkıs Dilligil ise Vefa Ödülü'nü alacak. Ödülü aile adına Çiçek Dilligil alacak.24. Frankfurt Uluslararası Türk Filmleri Festivali, yarıştığı kategorilerde birinci olan filmleri 7 Haziran'daki kapanış töreninde ödüllendirecek. Festival, Boran Kuzum, Tolga Örnek, Cengiz Bozkurt, Gülper Özdemir, Mehmet Özgür, Murat Şeker, Onur Tuna, Hakan Haksun, Özay Fecht ve Şebnem Schaefer gibi birçok değerli ismi ağırlayacak. isimlerden. Kısa, belgesel ve uzun metrajlı film kategorilerindeki jüri üyeleri, sinema sanatına katkıları ve yenilikçi bakış açılarıyla öne çıkıyor.Ana jüri üyeleri:

  • Kısa film jürisi: Gülçin Willhelm, Nicole Werth, Paula Laier
  • Belgesel film jürisi: Aydın Orak, Feride Çetin, Merve Kuş Mataracı
  • Özel jüri: Özay Fecht, Klaus-Peter Roth, Brigitte Kramer, Susanne Jager, Erika Surat Andersen

Festivalin yarışan kategorileri arasında hem Türkiye'den hem de Almanya'dan filmler yer alıyor. İşte bu yılın finalist filmleri kategorilere ayrılmış:

  • Karakteristik uzunluk: “Açık Kapılar Ardında”, “Birdenbire”, “Günde 365 Saat”, “Cam Perde”, “Karganın Uykusu”, “LCV”, “Her Şey Biraz Felaket”, “Son Akşam Yemeği”, “Yüzleşme”
  • Belgesel filmleri: “Beyaz Dağın Çocukları”, “Aşk, Ateş ve Anarşi Günleri”, “Beş Şehir: Ankara”, “Oyun Bitti”, “Peşindeyim”, “Közüngü”, “Söyleseydim Olurdu” Film”, “Rodakis'i Bulmak”, “Daralma”, “Özledim”, “Duvar”, “Bakmadan Geçemediğim Şeyler”, “Ceviz Ağacının Altında”
  • Kısa Film – Türkiye: “Gözlerin”, “Hayallerin Ötesinde”, “Uğur Ziyareti”, “Büyücü Baba'nın Mavi Maymunu”, “İnsan Bezi”, “Ben Sen O O Biz Biz Sen Onlar”, “Tempus”, “Yüz Yüze”, ” Çamaşır İpi”, “Kuşlar işer mi?”, “Onlara İmroz”
  • Kısa film – Almanya: “Hematoloji”, “Kutu İçi”, “Kutsal Ateş”, “Selüloit”, “Amygdala”, “Kelebek”, “Siz”, “Sera Çalışmaları”, “Aida”.

Frankfurt Uluslararası Türk Filmleri Festivali, Türk sinemasının seçkin örneklerini dünya sahnesine taşımanın yanı sıra kültürel etkileşimi ve diyaloğu da güçlendiriyor. Türkiye ile Almanya arasında sinema aracılığıyla bir köprü kuran bu prestijli etkinlik, her geçen yıl daha da büyüyerek daha fazla izleyiciyi ve sinema severi buluşturuyor. Festival, film gösterimlerinin yanı sıra Türk-Alman sinemacıları bir araya getiren ortak toplantılar, paneller ve sanat sergileriyle de zengin bir program sunuyor. Avrupa ve Türkiye'yi kapsayan en uzun soluklu festivallerden biri olan Frankfurt Uluslararası Türk Film Festivali, bu kültürel etkinlikle sinema tutkusunu paylaşan herkesi partiye katılmaya davet ediyor. Daha detaylı bilgi ve güncellemeler için festivalin web sitesi turkfilmfestival'i ve sosyal medya hesaplarını (turkfilmfestivalifrankfurt) takip edebilirsiniz. Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir