Akaryakıtta tek fiyat uygulaması başladı

EPDK Yönetim Kurulu'nun aldığı karara göre, bugünden itibaren akaryakıt istasyonlarında aynı tür akaryakıt için farklı olsun ya da olmasın yapılan satışlarda fiyat farkı uygulanmayacak.

Akaryakıt istasyonlarında “95 oktanlı benzin ve dizel, ultraforce, power, Fuelsave, VMax, VPro” gibi ifadelerle farklı fiyatlardan ürün satışı yapılamayacak.

EPDK tarafından yapılan açıklamada, dağıtım lisansı sahiplerinin farklılaştırılmış akaryakıt satışına devam edebilecekleri ancak bu özelliklerin fiyatı değiştirmeyeceği belirtildi.

“Kalite takibi kesintisiz devam ediyor”

Tüketiciler açısından belirsizliklerin önlenmesi, distribütör ve perakendecilerin operasyonlarının kolaylaştırılmasının amaçlandığı karara ilişkin açıklamada şöyle denildi: “Türkiye'de yaklaşık 13 bin perakendeci ile tüketicilerin akaryakıt ihtiyaçları en yüksek hizmet ve kalite standartlarında karşılanmaktadır. Akaryakıt Kalitesi ile Takip Sistemi, Akaryakıt Bayileri ve Depo Akaryakıt Kalitesi Takibi “Bu sistemle akaryakıt dolum terminallerinde kalite takibi kesintisiz olarak sürdürülmektedir.” ifadesine yer verildi.

EPDK, distribütör lisansı sahiplerinin akaryakıtın özelliklerini iyileştirmek amacıyla %0,5'i aşmamak kaydıyla çeşitli katkı maddeleri ekleyebileceğini belirterek, lisans sahiplerinin distribütörlerin EPDK'ya bilgi verme ve katkı maddeleri ile ilgili gerekli izinleri alma yükümlülüklerinde herhangi bir değişiklik yapılmadığını kaydetti. Bu işlem için kullanılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir