Bangladeş'te hicret eden trans topluluk için cami açıldı

Bangladeş'teki trans hicret topluluğu, Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkedeki topluluktan ihraç edildikten sonra ilk kez kendi camisine sahip oldu.

REKLAM

Başkent Dakka'nın kuzeyinde, Brahmaputra Nehri kıyısındaki Mymensingh yakınlarında bulunan cami, topluluk üyelerinin bağışları, zamanı ve kararlılığıyla hükümetin bağışladığı arazi üzerine inşa edildi.

Duvarları ve çatısı kalay kaplı, tek odalı bir barakadan oluşan mütevazı yapı, son yıllarda daha fazla hukuki ve siyasi tanınırlık kazanan ancak hâlâ yerleşik önyargılardan mustarip olan azınlık için yeni bir toplum merkezi haline geldi.

“Ülkede türünün tek örneği”

Hicret derneğinin kurucusu Müftü Abdur Rahman Azad, AFP'ye üçüncü cinsiyet için Dakshin Char Kalibari Mescidi adı verilen yeni caminin ülkede türünün ilk örneği olduğunu söyledi.

Azad, başka bir şehirde planlanan benzer bir girişimin geçen ay yerel halkın protestoları sonrasında durdurulduğunu da sözlerine ekledi.

Caminin yanında hicret cemaati için bir de mezarlık bulunmaktadır. Geçen yıl yerel bir Müslüman mezarlığı, hicret eden genç bir kadını kendi arsasına gömmeyi reddetmişti.

“Allah Kur'an-ı Kerim'i herkese indirmiştir”

Cami imamı 65 yaşındaki Abdul Motaleb, hicret toplumuna yapılan zulmün İslam inancının öğretilerine aykırı olduğu görüşünde.

“Hepimiz insanız. Belki bazımız erkek, bazımız kadın ama hepimiz insanız. Allah Kur'an-ı Kerim'i herkese göndermiştir, dolayısıyla herkesin dua etme hakkı vardır, kimse inkar edilemez.” Motaleb, bu camiye geldiğinden beri hicretlerin karakterlerinden ve eylemlerinden çok etkilendiğini söyledi.

İmam Mutaleb, diğer Bangladeşlilerin hicretlerin inancından ve gücünden ders alabileceğini söyledi.

“Bir daha camide namaz kılmayı hayal bile edemezdim”

Hicret Cemaati Lideri Joyita Tonu, camiyi dolduran cemaate hitaben yaptığı konuşmada, “Bundan sonra hiç kimse hicretin camimizde namaz kılmasına engel olamayacak. Kimse bizimle dalga geçemeyecek.” Dedi.

Tesisin daha fazla insanın ilgisini çekebilecek şekilde genişletilmesini umduğunu ifade eden Tonu, “İnşallah bunu çok yakın zamanda yapacağız. Yüzlerce kişi bir arada dua edebilecek.” Dedi.

Çocukluğunda Kur'an okumayı seven ve ilahiyat okulunda okuyan 42 yaşındaki Sonia'nın, cinsiyetini kadın olarak değiştirdikten sonra camide namaz kılmasına tolerans gösterilmedi.

Hicran'lara evde namaz kılmaları söylendiğini belirten Sonia, bu durumdan utandıklarını ve bu nedenle camiye gitmediklerini anlattı.

“Hayatımda bir daha camide namaz kılabileceğimi asla hayal edemezdim.” Sonia, “Burası artık bizim camimiz. Artık kimse hayır diyemez.” sevincini dile getirdi.

Bangladeş'teki hicret topluluğuna hangi haklar veriliyor?

Hicran, Bangladeş'te 2013'ten bu yana resmi olarak topluluk üyelerinin kendilerini üçüncü cinsiyet olarak tanımlamasına izin veren artan yasal haklardan yararlanabilir.

Bangladeş siyasetinde de yer almaya başlayan topluluktan bir kadın, 2021 yılında kırsal bir kasabanın belediye başkanı seçildi.

Ancak mülkiyet haklarından ve evlilikten mahrum kalan hicret topluluğu hâlâ tanınma ve kabul edilme mücadelesi veriyor.

Topluluk ayrıca sıklıkla istihdamda ayrımcılıkla karşı karşıya kalıyor ve şiddet içeren suçlara ve yoksulluğa maruz kalma olasılığı Bangladeş ortalamasına göre daha yüksek olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir