Berberlerin tatil günleri açıklandı

Ticaret Bakanlığı'nın ülke genelinde berber, kuaför ve güzellik salonlarını haftada bir gün kapatma kararının uygulamaya geçmesiyle birlikte Ankara ve İstanbul'daki berberler pazar günleri çalışmama kararı aldı.

Ticaret Bakanlığı, sektördeki işletmecilerin talep ve önerilerini değerlendirerek ülke genelinde berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftada bir gün kapalı kalmasına karar verdi.

Söz konusu uygulama 1 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe girerken, valiliklerce belirlenen günlerde kapalı olduğu tespit edilen işletmelere idari yaptırım uygulanacağı açıklandı.

Konuyla ilgili AA muhabirine değerlendirmede bulunan İstanbul Berberler Odası Başkanı Şükrü Akyüz, İstanbul'daki berberlerin pazar günleri kapalı kalacağını söyledi.

Kararın berberler tarafından memnuniyetle karşılandığını belirten Akyüz, şöyle konuştu: “Aslında böyle bir uygulama vardı ancak Bakanlığın bu konuda hassas davranmasıyla bu durum yasal hale geldi. Esnaflarımızla yaptığımız anket sonucunda 93 Berberlerimizin yüzdesi tatil haftasının Pazar gününe denk gelmesini istiyordu.” dedi.

Bu düzenlemeyle berberlerin artık bir gün dinlenip daha dinç olabileceklerini vurgulayan Akyüz, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Tüccarlarımız eşlerine ve çocuklarına zaman ayıramadıkları için böyle bir çözüm bekliyorlardı. Valilik bu konuda zaten bir karar vermişti. Talebimiz doğrultusunda onlar da pazar günleri berberlerin kapatılmasına karar verdiler. Resmi yazı geldiği an İstanbul'daydılar, berberler artık pazar günleri kapalı olacak.”

Ankara Berberler, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sezayi Kara, kentteki berberlerin artık pazar günleri çalışmayacağını belirterek, şunları söyledi: “Berberler olarak bu kararı bekliyorduk. Aslında berberlerin çoğu pazar günleri kapalıydı ama Herkes bu kurala uymayınca kapatılanlar açılmaya zorlandı. Bakanlığın düzenlemesiyle haksız rekabet ortadan kalktı.”

Kara, valilikle yaptıkları görüşmede berberlerin pazar günleri kapatılmasının uygun olduğunu belirlediklerini, berberlerin söz konusu karardan memnun olduklarını söyledi.

Berberlerin pazartesi gününden itibaren haftanın 6 günü çalışacağını belirten Kara, şöyle konuştu: “Esnaflarımız bir gün dinlenme imkanına kavuşacakları için artık daha verimli çalışacaklar. Düzenlemeyle birlikte berberlerimiz artık kendilerine ve sevdiklerine vakit ayırabilecekler.” dedi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir