Beş Yıldız Hareketi Avrupa Parlamentosu'nda sola ulaşmayı hedefliyor

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

İtalya'da sola yakın popülist muhalefet partisi Beş Yıldız Hareketi (M5S), Avrupa Soluna katılma niyetini açıklayarak Avrupa Parlamentosu'nda bir yıldır süren ittifak arayışına son verdi. Perşembe günü yapılacak görüşmelerin ardından Sol Parti, MS5'in kaderini parlamentoda belirleyecek.

REKLAM

Eski İtalya Başbakanı Giuseppe Conte liderliğindeki popülist muhalefet partisi Beş Yıldız Hareketi (M5S), Avrupa Parlamentosu'nda (AP) Avrupa Solu'na katılarak bir yıldır Avrupa sahnesinde ittifak arayışına son vermek istiyor.

AP'de Sol-GUE/NGL, Inflexible France (LFI), Almanya'da Die Linke, İspanya'da Podemos, Yunanistan'da Syriza ve İrlanda'da Sinn Féin gibi Avrupa şüpheciliğini benimseyen partileri içeriyor.

9 Haziran seçimlerinde Avrupa solu parlamentoda 39 sandalye elde etti. M5S (5 Yıldız Hareketi) olarak da bilinen Beş Yıldız Hareketi, bu sayıya sekiz milletvekili daha eklemek istiyor.

Haber Çarşamba günü Sol Parti'nin Brüksel'de kapalı kapılar ardında yapılan kongresinde doğrulandı.

Ancak toplantı sonunda Sol Eşbaşkan Manon Aubry, üyelik kararının henüz alınmadığını ve konunun Perşembe gününe ertelendiğini söyledi.

Aubry gazetecilere verdiği demeçte, “Kapı açık ancak ortada siyasi koşullar var” dedi.

Bir sözcü Euronews'e, bu koşulların, gruba katılmak isteyen her delegasyonun veya bireysel üyenin imzalaması gereken siyasi taahhüt beyanında yer aldığını söyledi.

Sözcü, bildirgenin uluslararası hukuka saygı, sığınma politikası, iklim adaleti ve feminizm gibi “solun temel değerlerini içerdiğini” açıkladı.

Perşembe günü yerel saatle 10.00'da başlayacak toplantıya M5S temsilcileri de katılacak. Kararın saat 17.00'ye kadar verilmesi bekleniyor.

Avrupa solu nedir?

2021 yılına kadar GUE/NGL olarak bilinen Avrupa solu, adil vergilendirmeyi, işçi haklarını, gelir eşitliğini, çevresel sürdürülebilirliği ve hayvan refahını destekliyor. Kemer sıkma politikalarına, neoliberalizme, kamu hizmetlerinin özelleştirilmesine ve sığınmacılara yönelik baskıcı ve adaletsiz olduğu düşünülen göç kurallarına kesinlikle karşı çıkıyor.

Sol, ilerici bakış açısına rağmen AB'nin Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşına tepkisi konusunda eleştirel bir duruş benimsiyor. İşgalci Rus ordusunun ilerleyişini durdurmak için Ukrayna ordusunun ihtiyaç duyduğu askeri teçhizatın tedarikine karşı çıkıyor.

M5S de bu tutumu paylaşıyor. Batılı müttefiklerini savaşın harap ettiği ülkeye silah göndermeye devam etmeleri nedeniyle açıkça eleştiriyor ve mühimmat tedariki için kullanılan paranın sosyal hizmetlerin finansmanına yönlendirilmesi gerektiğini savunuyor.

Eski İtalya başbakanı Conte, Mayıs ayında, “Rusya'ya karşı askeri zafer fikrinin başarısız olduğunu kabul etmeliyiz” dedi. “Kaynaklarımızı bu çılgın silahlanma yarışına değil, vatandaşların sosyal haklarını korumaya odaklamalıyız” diye ekledi.

M5S, sola katılmadan önce defalarca ve başarısızlıkla Yeşiller'e katılmaya çalıştı ancak Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin görüşleri çevreye duyarlı oluşum tarafından hoş karşılanmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir