BM: İsrail gıda kamyonlarını diğer yardım malzemelerinden daha fazla engelliyor

BM sözcüsü Jens Laerke, “Gıda konvoylarının, özellikle de insanların %70'inin kıtlık koşullarıyla karşı karşıya olduğu kuzeye gidenlerin reddedilme olasılığı, diğer türdeki malzemeleri içeren insani yardım konvoylarına kıyasla üç kat daha fazla” dedi.

REKLAM

Birleşmiş Milletler, İsrail'in, kıtlığın yaşandığı Gazze'ye gıda yardımı taşıyan konvoyları, diğer yardım türlerini taşıyan konvoylardan daha fazla engellediğini duyurdu.

BM insani yardım kuruluşunun bir sözcüsü, Mart ayındaki istatistiklerin, savaşın harap ettiği Filistin topraklarında gıda dağıtmak için izin almanın diğer yardımlara göre çok daha zor olduğunu gösterdiğine dikkat çekti.

Jens Laerke Cenevre'de gazetecilere verdiği demeçte, “Gıda konvoylarının, özellikle de insanların yüzde 70'inin kıtlık koşullarıyla karşı karşıya olduğu kuzeye gitmesi gereken konvoyların reddedilme olasılığı, diğer türdeki malzemeleri içeren insani yardım konvoylarına göre üç kat daha fazla.” dedi.

İsrail, 7 Ekim Hamas saldırısının ardından çıkan savaş nedeniyle altı aydır insani bir felaketle karşı karşıya kalan Gazze'ye daha fazla yardım sağlanması yönünde artan uluslararası baskıyla karşı karşıya.

İsrail ise asıl sorunun BM yardımının Gazze'ye dağıtımında olduğunu iddia ediyor.

İsrail Savunma Bakanlığı'nın yardım akışını yöneten organı COGAT, Salı günü sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Son 2 günde 741 kamyon insani yardımın denetlenerek Gazze Şeridi'ne nakledildiğini” söyledi. COGAT yaptığı açıklamada, “Gazze'de BM insani yardım kuruluşları tarafından yalnızca 267 yardım kamyonu dağıtıldı (bunlardan 146'sı gıda taşıyordu)” dedi.

'Anlamsız'

Laerke, bu tür karşılaştırmaların birçok nedenden dolayı “anlamsız” olduğunu söyledi.

Laerke, COGAT tarafından denetlenen kamyonların “genellikle yalnızca yarısı dolu” olduğunu belirterek, “Bu, tarama amacıyla bir gerekliliktir” dedi.

Kamyonlar daha sonra depolara nakledilmeden önce yeniden yükleniyor ve tamamen dolduruluyor.

Laerke, “Rakamlar zaten hiçbir zaman eşleşmiyor” diyerek, “günlük sayım ve karşılaştırmanın pek bir anlam ifade etmediği, çünkü transit gecikmeleri ve depolara yapılan hareketleri hesaba katmadıkları” konusunda ısrar etti.

Geçişin açılış saatleriyle ilgili gecikmelere ve İsrail'in Mısırlı sürücü ve kamyonların Filistinli sürücü ve kamyonlarla aynı bölgede bulunmasını yasakladığına dikkat çekti.

Laerke, “Bu, geçişlerin sorunsuz olmadığı anlamına geliyor” dedi ve asıl meselenin, yardım dağıtımının engellenmeden devam edebileceğine dair yetki ve güvence almak olduğunu ekledi.

İsrail, BM dağıtımından şikayet ederken, “(Mart ayında) kuzeye yiyecekle birlikte göndermeye çalıştığımız konvoyların yarısı bizzat İsrail yetkilileri tarafından reddedildi” diyen Laerke, “İnsani yardımın sağlanması ve kolaylaştırılmasının durmadığını” da sözlerine ekledi. Sınırda savaşan taraflara ve özellikle Gazze'nin işgalci gücü İsrail'e: “Bu sizin sorumluluğunuzdur” diye vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir