Borsa güne yükselişle başladı | Borsa İstanbul Haberleri

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın BIST 100 endeksi güne yüzde 0,34 artışla 10.909,45 puandan başladı.

Açılışta BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 36,89 puan ve yüzde 0,34 artarak 10.909,45 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi %0,12, holding endeksi ise %0,21 arttı. Sektör endeksleri arasında en çok değer kazanan sektör yüzde 3,18 ile gıda ve içecek olurken, en çok kaybeden ise yüzde 0,03 ile gayrimenkul fonları ve kimya oldu.

Dün alıcıların trendini takip eden İstanbul Menkul Kıymetler Borsası BIST 100 endeksi günü yüzde 1,78 artışla 10.872,56 puandan kapattı.

Analistler, dünya genelinde seçim takviminin yoğunlaşması ve makroekonomik verilerden alınan sinyaller nedeniyle küresel borsaların karışık bir seyir izlediğini, ABD'de bugün açıklanacak istihdam raporu verilerinin yatırımcıların ilgisinin odağında olduğunu söyledi.

Bugün açıklanacak istihdam raporunun verilerinin istihdam piyasalarındaki sıkılığa ilişkin endişeleri hafifletmesi beklenirken, tarım dışı istihdamın geçtiğimiz ay 190 bin kişi arttığı tahmin ediliyor.

Mayıs ayında tarım dışı istihdamın 272 bin olduğunu hatırlatan analistler, beklentiler dahilinde gelmesi muhtemel verilerin işgücü piyasasında yavaş yavaş soğumaya başladığına işaret edebileceğini bildirdi.

Analistler, bu durumun Fed'in politikasını gevşetebileceğini ve bankanın önümüzdeki dönemde alacağı tedbirlerin fiyatlarının daha somut hale gelebileceğini söyledi.

Banka yetkililerinin son açıklamalarında temkinli bir duruş sergilemeleri üzerine analistler, bugün açıklanacak istihdam raporunun önemli olduğunu ve Fed yetkililerinin karar alma sürecini kolaylaştırabileceğini ifade etti.

Analistler, başta tarım dışı istihdam olmak üzere verilerden gelen sinyallerin fiyatlar üzerindeki önemine dikkat çekerek, söz konusu verilerin açıklanmasıyla piyasalardaki oynaklığın artabileceği uyarısında bulundu.

Bugün özellikle ülkenin nakit dengesi ve ABD yurt dışı istihdam raporu verileri konusunda yoğun bir veri gündeminin takip edileceğini belirten analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinde 11.000 ve 11.100 puanlarının direnç konumunda olduğunu, 10.800 ve 10.700 seviyelerinin ise direnç konumunda olduğunu kaydetti. destek konumunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir