Borsa neden dalgalanıyor? İşte öne çıkan sektörler… – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Son dönemde ortaya çıkan vergi, yurt dışı satış ve tahvil faizlerindeki dalgalanmalarla ilgili söylentiler Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde dalgalanmalara neden oluyor.

Borsa bir süredir 11 bin puanın altında seyrederek tarihinde ilk kez bu seviyeyi aştı.

VERGİ GÜRÜLTÜLERİNİ NASIL ETKİLEDİLER?

İnfo Yatırım satış ve pazarlama grup direktörü Sertaç Ekeke, borsadaki dalgalanmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Borsalarda henüz yukarı yönlü hacmin olmadığı, likidite sıkıntısının olduğu bir dönemdeyken, bankacılık ve özsermayenin büyüme içinde olduğu dönemde bazı sektörlere para akmadığını görüyoruz. Yatırımcıların henüz bu artışa uyum sağlayamadığı ve bu durumun bir miktar kâr satışını ve reaksiyon satışını da beraberinde getirdiğini ifade eden Sertaç Ekeke, vergi söylentilerinin de hacmi olumsuz etkilediğini belirtti.

Yabancı yatırımcıların belirli bir süre satış pozisyonu almasının normal olduğunu vurgulayan Ekeke, bunun iki temel sebebe dayandığını söyledi.

Ekeke, geçen yıldan bu yana Türkiye'ye gelen yabancı yatırımcıların profilinin daha ticari nitelikte olduğunu, yani risk yönetimine ve kâr etmeye daha yatkın olduklarını söyledi.

Ocak ayından bu yana banka ve holdinglerden büyük karlar elde eden yabancı yatırımcıların bu kazanımları birkaç yıl içinde kendi ülkelerinde gerçekleştiremeyeceklerini söyledi.

YABANCI TAHVİL STRATEJİSİ

Tahvil faizlerinin borsayı nasıl etkilediğini anlatan İnfo Yatırım Satış ve Pazarlama Grup Direktörü Sertaç Ekeke, yabancı yatırımcıların dönemsel olarak kar elde ederek tahvil tarafındaki faiz fırsatlarından yararlanmak istemelerinin rasyonel bir davranış olduğunu söyledi.

Aylık faiz oranlarının yüzde 4 civarında olduğunu ve bunun yabancı yatırımcılar için cazip bir getiri sunduğuna dikkat çeken Ekeke, şöyle konuştu: “Yabancı yatırımcılar tahvil piyasasında hisse senetlerinden ve açık pozisyonlardan kâr elde etmeyi tercih ediyor. Kasım-Aralık aylarında da benzer bir hareket gözlemledik. 2023 döneminde tahvil piyasasında pozisyonlar büyüdü: “Sonra borsaya dönüş oldu. Şimdi de benzer bir hareket bekliyorum” dedi.

SEKTÖRLER HANGİLERİ MEVCUTTUR?

Ekeke, pazarlarda öne çıkan ve yatırımcılara potansiyel fırsatlar sunan sektörlere ilişkin değerlendirmeler gerçekleştirdi.

Gıda, tekstil ve içecek perakende sektörlerinin halen cazip olduğunu belirterek, bu sektörlerdeki firmaların enflasyonun etkilerine karşı dirençli olduğunu ve içecek sektöründe yaz aylarının güçlü bir performans getirdiğini vurguladı. Sertaç Ekeke, “Portföylerde olması gereken kilit sektörlerden biri olarak görüyorum” dedi.

Ekeke, havacılık sektöründe havayolu şirketlerinin yanı sıra yer hizmetleri sektörünün de potansiyel taşıdığını, yer hizmetleri şirketlerinin iyi bir sezon geçirebileceğini ve bu alanın ön plana çıkabileceğini söyledi.

Holding sektörüne dikkat çeken Ekeke, bu şirketlerin özellikle içecek ve sağlık sektörlerinde olumlu etkilenebileceğini söyledi. Savunma sanayinde küresel gelişmelerin de etkisiyle bu sektörde yer alan firmaların yeniden önem kazanabileceğinin altını çizdi.

Ekeke, telekomünikasyon sektöründe de satın alma fırsatları olabileceğini, medikal turizmin de hızla geliştiğini ve bu alanda fiyatların da olumlu olabileceğini söyledi.

*Bu bilgiler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Yatırım kararı vermeden önce detaylı araştırma yapmak ve bir uzmana danışmak önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir