Haziran 2024, tarihin en sıcak Haziran ayı olarak kaydedildi

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Copernicus İklim Değişikliği Servisi'ne göre Haziran 2024, tarihteki en sıcak 13. ay olup, sanayi öncesi döneme göre 1,5 santigrat derece daha sıcak olan 12. aydır.

REKLAM

Copernicus İklim Değişikliği Servisi'ne göre Haziran 2024, kaydedilen en sıcak 13'üncü Haziran olacak.

Bu aynı zamanda tarihte sanayi öncesi dönemlere göre 1,5 santigrat derece daha sıcak olan 12. aya da işaret ediyordu.

Copernicus'un önde gelen iklim bilimcilerinden Nicolas Julien, şunları söyledi: “Paris Anlaşması'nın belirlediği kritik sınıra yaklaşıyoruz. Küresel sıcaklıktaki artış hızla devam ediyor.”

1,5 derecelik sıcaklık artışı sınırı, 2015 Paris İklim Anlaşması'nda neredeyse dünyadaki tüm ülkeler tarafından kabul edilen kritik bir ısınma eşiği. Ancak Julien ve diğer tahminciler, bu eşiğin 20 veya 30 yıldan önce aşılmayacağına inanıyor.

Copernicus'un direktörü Carlo Buontempo şunları ekledi: “Bu istatistiksel bir anormalliğin ötesinde bir şey ve devam eden iklim değişikliğinin bir göstergesi.”

Bilim insanları, Dünya'nın uzun süredir devam eden sıcaklık rekorunun yakında sona erebileceğini söylüyor ancak bu, iklim kaosunun sona ereceği anlamına gelmiyor.

Haziran ne kadar sıcaktı?

Copernicus verilerine göre Haziran 2024, 30 yıllık ortalamanın 0,67 derece üzerindeydi ve küresel ortalama sıcaklık 16,66 santigrat dereceydi.

Geçtiğimiz yıl belirlenen en sıcak Haziran rekorunu 0,14 derece geride bırakarak, 1940'tan kalma Kopernik kayıtlarında Temmuz ve Ağustos'tan sonra üçüncü en sıcak ay oldu.

Nicolas Julien, rekorların her ay kırılmadığını ancak son 13 ayda ciddi farklarla kırıldığını söyledi.

Texas A&M Üniversitesi'nden iklim bilimci Andrew Dessler şunları söyledi: “Bu durum ne kadar kötü? Bu sadece zenginler için bir rahatsızlık, ancak fakirler için acı verici bir durum. Gelecekte, sırf sıkıntı yaratmak için gereken zenginlik miktarı artacak. çoğu insan acı çekiyor.”

Yüksek sıcaklıklar havayı nasıl etkiler?

Uzun vadeli 1,5 derecelik sıcaklık artışı eşiğine ulaşmadan bile, “aşırı iklim olaylarının sonuçlarını gördük” diyen Nicolas Julien, sel, fırtına, kuraklık ve sıcak hava dalgalarına dikkat çekti.

Copernicus'a göre haziran sıcağı en çok güneydoğu Avrupa, Türkiye, doğu Kanada, batı Amerika, Meksika, Brezilya, kuzey Sibirya, Orta Doğu, kuzey Afrika ve batı Antarktika'da yoğunlaşıyor.

Geçen ay Pakistan'da sıcaklıklar 47 dereceye yükselirken doktorlar sıcak çarpmasından şikayetçi olan binlerce hastayla uğraşmak zorunda kaldı.

Kopernik verilerine göre haziran ayı aynı zamanda dünya yüzeyinin üçte ikisinden fazlasını oluşturan okyanusların sıcaklık rekoru kırdığı 15. aydı.

Julien ve diğer meteorologlar, bu değişikliğin çoğunun kömür, petrol ve doğal gazın yanmasından açığa çıkan sera gazlarından kaynaklandığını söyledi.

Ayrıca insan kaynaklı iklim değişikliği nedeniyle sera gazlarının artması nedeniyle atmosferde hapsolan ısının büyük kısmının doğrudan okyanuslara gittiğini, dolayısıyla okyanusların ısınma ve soğuma sürelerinin daha uzun sürdüğünü açıkladılar.

Oğlan Ne tür bir rol? oynuyor musun?

El Niño ve La Niña olarak bilinen Orta Pasifik sıcaklık dalgalanmaları dünya çapında iklimi büyük ölçüde etkilemektedir. El Niño dönemleri genel olarak küresel sıcaklık rekorlarının yükselmesine neden oldu ve geçen yılın güçlü El Niño'su Haziran ayında sona erdi.

Aynı zamanda hava kalitesinin iyileştirilmesine yönelik olarak kabul edilen deniz taşımacılığı düzenlemeleri sayesinde havadaki kirletici parçacıkların sayısında da azalma tespit edildi. Bu, bir miktar soğumaya yol açtı ve sera gazlarının daha güçlü ısınma etkisini geçici olarak azalttı.

REKLAM

2024, 2023'ün sıcaklık rekorunu kırabilir mi?

İklim izleme grubu Stripes ve Berkeley Earth'ten Zeke Hausfather, bu yılın ilk altı ayında rekor sıcaklıkların kaydedildiğini ve 2024'ün, 2020'de başlayan küresel yüzey sıcaklığı kayıtları arasındaki en sıcak yıl olma ihtimalinin yüzde 95 civarında olduğunu söyledi. 1800'lerin ortaları.

Ancak Kopernik bu olasılığı henüz hesaplamadı ve ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) buna %50 olasılık verdi. Julien'e göre, Haziran sonu ve Temmuz başında küresel ortalama günlük sıcaklıklar geçen yıla göre daha düşük, ancak hâlâ yüksek.

Victoria Üniversitesi'nden Andrew Weaver, verilerin, emisyonların azaltılmaması halinde Dünya'nın 3°C ısınma yolunda olduğunu gösterdiğine dikkat çekiyor ve rekor sıcak aylar dizisinin sona ermesinin, insanların uzun vadeli tehlike sorununu unutma riskiyle karşı karşıya kalabileceğini söylüyor.

Wisconsin Üniversitesi'nden iklim bilimci Andrea Dutton, “Dünyamız krizde” uyarısında bulundu. Tropik fırtınaların, özellikle Beril gibi hızla büyüyüp ölümcül kasırgalara dönüşebilen fırtınaların aşırı sıcak okyanuslardan beslendiğini ve yeni bir döneme işaret ettiğini söyledi.

Kırılan her sıcaklık rekorunun iklim değişikliğinin kriz getirme riskini artırdığına dikkat çeken Dutton, “Belki bugün doğrudan bir kriz yaşamıyorsunuz ama bu kayıtlar gelecekte sizin ve sevdikleriniz için bir kriz anlamına gelebilir.”

REKLAM

Copernicus ve diğer bilimsel kuruluşlar, dünyanın dört bir yanından alınan ölçümleri kullanarak iklim değişikliğini izliyor ve bunları bilgisayar simülasyonlarıyla yeniden analiz ediyor. Bu veriler aynı zamanda NOAA ve NASA gibi kurumlar tarafından aylık iklim hesaplamaları için kullanılıyor ancak daha uzun süreçler ve daha fazla analiz gerektirebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir