“Hedefimiz daha yeşil bir Türkiye”

Bakan Özhaseki, 17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, dünyanın iklim değişikliğinin ciddi etkileriyle karşı karşıya olduğunu, çölleşmenin de bu olumsuz etkilerden biri olduğunun altını çizdi.

2053 net sıfır emisyon ve yeşil kalkınma hedeflerine ulaşmak için yaklaşık 2,7 milyon metrekare yeni karbon depolama alanı oluşturduklarını iddia eden Özhaseki, şöyle konuştu:

“İklim değişikliğinin olumsuz etkilerini azaltmak ve ülkemizin karbon rezerv miktarını artırmak için yeni karbon yutakları ekliyoruz. Hedefimiz 2024 yılında 3,5 milyon metrekare yeni karbon yutakları oluşturmak. Bakanlık olarak bir değil farkındalık yaratıyoruz. Çölleşmenin dünyadaki etkilerini anlamak için günün ancak yılın 365 günü.” “Çalışmalarımızla topraklarımızı korumaya kararlıyız. Ulusal ve uluslararası alanda yaptığımız her çalışmayla iklim değişikliğiyle mücadelemizi sürdüreceğiz. Hedefimiz daha yeşil bir Türkiye.”

Hedef 100 milyon metrekare millet bahçesi

Bakan Özhaseki, iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında ve 2053 net sıfır emisyon hedefi kapsamında millet bahçelerinin Türkiye genelinde yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “75 yılda 886 bin metrekare alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hedefimiz 100 milyon metrekarelik millet bahçelerini ülkemize kazandırmaktır.” dedi.

Her yıl Afrika, Orta Asya, Kafkaslar ve Doğu Avrupa ülkelerine yönelik “çölleşmeyle mücadele konusunda uluslararası eğitim ve seminerler” düzenlediklerini hatırlatan Özhaseki, çölleşmeyle mücadele ve çölleşmeyle ilgili bugüne kadar 22 ayrı uluslararası eğitim düzenlediklerini söyledi. 108 ülkeden 1170 uzmana eğitim verdik.

Özhaseki, kuraklık ve erozyonun insanlık olarak birlikte mücadele etmemiz gereken en önemli sorunlardan biri olduğunu vurgulayarak, toprak erozyonu şelalesi nedeniyle Türkiye'deki tarım alanlarında her yıl 248,6 milyon ton toprağın yerinden çıktığını kaydetti.

Sel ve taşkınlara karşı çalışmalar sürüyor

Özhaseki, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü'nün iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini en aza indirmek, çölleşmeyle mücadele etmek, erozyonu önlemek, sel ve su baskınlarını azaltmak amacıyla çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, şu bilgileri paylaştı:

“185 adet yukarı havza taşkın ve erozyon kontrolü projesi, 95 adet baraj havzası yeşil kuşak ağaçlandırma ve erozyon kontrolü projesi, 45 adet saha ve yol kenarı ağaçlandırma projesi, 25 adet entegre rezervuar restorasyonu, 14 adet araştırma geliştirme projesi ve 8 adet maden sahası restorasyon projesi hazırladık. Amaç doğal kaynakların iyileştirilmesi, olası doğal afetlere karşı önlemlerin artırılması, arazi tahribatının önlenmesi ve biyolojik çeşitliliğin geliştirilmesidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir