İnsanlık tarihini değiştirecek keşif! Hindistan'da su altı 'şehir' bulundu – Son Dakika Hayat Haberleri

Hindistan kıyılarında 8 kilometre uzunluğunda ve 3 kilometre genişliğinde bir su altı şehri keşfedildi. Khambhat Körfezi'nde bulunan bu şehrin insanlık tarihini yeniden başlatacak kadar önemli olduğu iddia ediliyor…

İNSANLIK TARİHİNİ YENİDEN YAZABİLİR

Ulusal Okyanus Teknolojisi Enstitüsü (NIOT) tarafından Aralık 2000'de yapılan keşfin en heyecan verici kısmı, bildiğimiz insanlık tarihini yeniden yazabilecek gibi görünüyor. Dönüm noktasının bulunmasının üzerinden yirmi yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen uzmanlar, Khambhat Körfezi Kültür Kompleksi (GKCC) olarak bilinen arkeolojik alanın yaşı ve önemi konusunda hâlâ fikir ayrılığı yaşıyor.

Kent benzeri yapılar, bölgede rutin kirlilik araştırmaları yapan NIOT tarafından tesadüfen keşfedildi. Ekip, sonar teknolojisini kullanarak deniz tabanının derinlerinde devasa geometrik yapılar tespit etti.

MEZOPOTAMYA'DAN DA ESKİ

Alanda ele geçirilen kalıntılar arasında çanak çömlek, boncuklar, heykeller, duvar bölümleri ve karbon testlerine göre yaklaşık 9.500 yıl öncesine ait insan kemikleri ve dişleri yer alıyor. Keşfi 19 Mayıs 2001'de açıklayan Hindistan'ın dönemin bilim ve teknoloji bakanı Murli Manohar Joshi, kalıntıların eski bir uygarlığa ait olduğunu söyledi. Bu şehrin, Mezopotamya ve eski Mısır ile birlikte Hindistan yarımadasında bilinen en eski şehir kültürü ve dünyadaki en eski üç medeniyetten biri olan Tunç Çağı İndus Vadisi Medeniyeti'nden bile daha eski olabileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir