İsrailli rehinelerin anneleri Tel Aviv'de protesto düzenledi

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Geçtiğimiz yıl 7 Ekim'de Hamas'ın Gazze'de kaçırdığı 251 rehineden 116'sından hâlâ haber alınamadı.

REKLAM

Hamas tarafından tutulan İsrailli rehinelerin anneleri Cuma günü Tel Aviv'in merkezinde bir yürüyüş düzenleyerek çocuklarının derhal geri dönmesini talep etti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD'nin önerdiği ateşkesi kabul etmemesi nedeniyle rehinelerin ailelerinden artan tepkiyle karşı karşıya kalıyor.

ABD'nin önerdiği ateşkes teklifinde Gazze'deki rehinelerin serbest bırakılmasına olanak sağlayacak bir madde yer alıyordu.

İsrail hükümeti, Gazze'de 2014 ve 2015 yıllarında rehin alınan dört kişi de dahil olmak üzere toplam 120 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Gösteride rehin alınan iki kardeş David ve Ariel Cunio'nun annesi Sylvia Cunio bir konuşma yaptı.

Cunio konuşmasında şunları söyledi: “Size sesleniyorum Sayın Benjamin Netanyahu. Sayın Başbakan, anlaşma burada, elimizde. Lütfen annelerimizin yüreği buna dayanamıyor, hayatlarımız tehlikede”. Gazze, canlarımızı geri getir. Müzakere ekibine tek talimat gönderiyor, anlaşmasız dönmeyin çünkü dokuz “Yeter. Bunları hemen evlerine geri götürün” dedi.

Protestocular yeni hükümet seçimleri yapılması ve rehinelerin serbest bırakılmasına yönelik bir anlaşma yapılması çağrısında bulundu.

Ateşkes umudu yeniden canlandı

Binyamin Netanyahu'nun ofisi bu hafta, durmuş olan ateşkes görüşmelerini ileriye taşımak için arabulucuların atandığını duyurdu.

Atama, Hamas'ın arabuluculara ABD destekli bir anlaşmaya açık olduğunu yinelemesinden bir gün sonra geldi.

Müzakerelerin yeniden başlamasıyla birlikte ABD, Katar ve Mısır'ın arabuluculuk çabalarına bir yenisi daha eklenecek.

Amerikalı, Mısırlı ve Katarlı yetkililerin de hazır bulunacağı görüşmeler için İsrailli müzakerecilerin Cuma günü erken saatlerde Katar'ın başkenti Doha'ya gelmesi bekleniyor.

Hamas, İsrail askerlerinin Gazze'den tamamen ayrılarak savaşı sonlandırmasını sağlayacak bir anlaşma isterken Netanyahu, Hamas “ortadan kaldırılana” kadar savaşın bitmeyeceğini söylüyor.

İsrail ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasında çatışmalar 7 Ekim'de yeniden alevlendi.

İsrail sınırını geçerek baskın düzenleyen Hamas militanları, 7 Ekim'de gerçekleştirdiği saldırıda çoğu sivil olmak üzere 1.200'e yakın kişiyi öldürmüş, 250'ye yakın kişiyi de rehin almıştı. Rehinelerin yaklaşık yarısı Kasım ayında, bir haftalık ateşkes sırasında İsrail'in elinde bulunan Filistinli mahkumlarla değiştirilerek serbest bırakıldı.

İsrail, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun (BMGK) derhal ateşkes ilan etme kararına rağmen, 7 Ekim Hamas saldırısının ardından Gazze'de sivillere saldırmaya ve katliam yapmaya devam etmesi nedeniyle uluslararası kınamayla karşı karşıya kaldı.

Gazze sağlık yetkililerine göre, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 38 binden fazla Filistinli öldürüldü ve yaklaşık 84 bin 700 kişi de yaralandı.

Yıkılan Gazze'nin pek çok yerinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hâlâ çok zor.

Güney Afrika'nın açtığı davada İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırımla suçlanıyor.

REKLAM

Mahkeme, Başbakan Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs işgali öncesinde bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurması gerektiğine hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir