Kalan kurbağaları Et ve Süt Kurumu satın alacak.


Satıcılar, kurban pazarında satılmayan hayvanları satmak isterlerse Et ve Süt Kurumu'na satabilirler. Fiyat skalasını ESK belirledi.

Pazarda kurbanlık hayvanlarını satan üreticilerin satamadığı hayvanlar, üreticilerin bakım, beslenme ve ulaşım giderleri dikkate alınarak oluşturulan kurban alım ücretinden Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından karkas olarak satın alınacak.

Hayvanlarını ESK'ya satan üreticilere ödemelerin en fazla 3 (üç) iş günü içerisinde yapılacağını ve üreticilere kolaylık olması açısından hayvanların bulundukları yere en yakın mezbahada kesilebileceğini lütfen unutmayın.

Hayvanlarını satmak isteyen üreticilerin 20-28 Haziran tarihleri ​​arasında en yakın ESK birleşik müdürlüklerine başvurmaları gerekecek.

Üreticilerin, hayvanlarının kimlik bilgilerini, kurbanlık hayvanların satışına ilişkin il ve ilçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından düzenlenen sevk raporlarını, kurban pazarına giriş belgesini ve konumunu talep etmeleri yeterli olacak.

İlgili firma yönetimi tarafından TÜRKVET sistemi üzerinde gerekli kontroller yapıldıktan sonra, hayvan satın alma kriterleri ve ESK uygulama esasları talimatları doğrultusunda hayvanlar karkas olarak satın alınacaktır.

Güncel ESK alımından alınacak hayvan fiyatları ve kurbanlık hayvan alım oranları şöyle:


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir