Kanadalı aktör Donald Sutherland 88 yaşında hayatını kaybetti

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

88 yaşındaki Kanadalı aktör, Açlık Oyunları'ndaki Başkan Snow ve Robert Altman'ın Eğlence at the Front filmindeki Falcon lakaplı cerrah Benjamin Franklin Pierce rolleriyle hatırlanıyor.

REKLAM

Uzun kariyeri boyunca Açlık Oyunları serisinin eksantrik kötü adamı Başkan Snow ve Robert Altman'ın MASH filminde Falcon lakaplı cerrah Benjamin Franklin Pierce gibi sıra dışı karakterleri canlandıran Kanadalı aktör Donald Sutherland hayatını kaybetti.

88 yaşındaki popüler aktörün oğlu, perşembe günü babasının ölüm haberini doğruladı.

Kiefer Sutherland acı haberi X (eski adıyla Twitter) hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

Sutherland, “Ne kadar üzücü olsa da, babam Donald Sutherland'ın vefat ettiğini size bildirmek isterim” dedi ve şöyle devam etti: “Şahsen onun sinema tarihinin en önemli oyuncularından biri olduğuna inanıyorum. İyi, kötü ya da çirkin hiçbir rol onun cesaretini kırmadı. Sevdiği işi yaptı. Yapıyordu ve yaptığı işi seviyordu, daha ne isteyebilirsin ki? dedi.

Tatlı ve acımasız gülümsemesiyle anılan Sutherland, büyük bir oyuncu olma yolundaki uzun yolculuğunda 1970'ler sinemasının kalıplarını erkenden kırdı.

Yıllar önce Robert Redford'un “Sıradan İnsanlar” ve Oliver Stone'un “JFK” filmlerindeki geleneksel ama eksantrik performanslarıyla kendini kanıtlamıştı.

Son zamanlarda popüler kitap serisi Açlık Oyunları, HBO'nun mini dizisi The Undoing ve Stephen King'in uyarlaması olan Mr. Harrigan's Phone filmlerindeki rolleriyle tanındı. Kariyerinin hiçbir döneminde emekli olmadı ve hayatının sonuna kadar düzenli olarak çalışmaya devam etti.

Sutherland, 1998'de Charlie Rose ile yaptığı bir röportajda “Çalışmayı seviyorum ve işime tutkuyla bağlıyım” dedi. “Diğer karakterler gibi giyinmeyi seviyorum. Her rol üstlenişimde zaman benim için duruyor ve bu bana tarifsiz bir özgürlük hissi veriyor. “İçimde hâlâ biraz delilik var ama eskisi kadar olmasa da.”

Sutherland 2017'de Oscar'ı aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir