KDK, Ankara'da engellilerin otobüslerde seyahat kotasının artırılmasını önerdi

Karara göre, Ankara'da yaşayan bir engelli, belediye otobüslerinde engelli kontenjanının 1 kişi olduğunu, bu nedenle uzun süre otobüs beklemek zorunda kalabileceğini ve yolculuk yapamayacağını söyleyerek belediyeden kotanın artırılmasını istedi. engelli yakınlarıyla birlikte.

Talebi belediye tarafından reddedilen kişi, KDK'dan konuyla ilgili düzenleme yapmasını istedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, konu hakkında bilgi sorulduğunda, şehir içi ulaşımda kullanılan tüm otobüslerin engelli erişimine uygun olduğunu, engellilere yönelik diğer ödeneklerin yanı sıra her otobüste tekerlekli sandalye kullanıcısı için de kontenjan bulunduğunu belirtti.

Başvuruyu inceleyen KDK, otobüslerin tekerlekli sandalye kullanıcılarının konaklamasına uygun tasarlanmadığını tespit etti.

KDK, Ankara'nın toplu taşıma hizmetinin engelliler için erişilebilir hale getirilmesi konusunda Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne öneride bulunma kararı aldı.


Karardan

KDK kararında, İnsan Hakları Eylem Planı'nın 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile yürürlüğe girdiği hatırlatılarak, planın “Engelli hakları alanında yapılan mevzuat değişiklikleri ne kadar güçlü olursa olsun, reformların başarısının belirleyici unsuru olduğu” vurgulanıyor. iyi ve doğru bir uygulamadır.”

Kararda, engellilerin şehir içinde hareketlerinin kolaylaştırılması ve erişim haklarının sağlanması hedefinin anlamlı bir şekilde hayata geçirilmesi gerektiği vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:

“Engelli Haklarına İlişkin Sözleşme'nin düzenlediği makul düzenleme yükümlülüğü uyarınca, toplu taşıma otobüslerinin tekerlekli sandalyelere olanak sağlayacak şekilde evrensel tasarım yöntemleri kullanılarak tasarlanması önceliğiyle Ankara'da toplu taşıma hizmetinin engelliler için erişilebilir hale getirilmesi amacı kullanıcıların birlikte seyahat etmesini ve erişimlerini kolaylaştırmasını, “Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi hedefleri doğrultusunda geliştirilecek kapsamlı ve sürdürülebilir bir planın hayata geçirilmesi gerektiği konusunda Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne öneride bulunulmasına karar verildi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir