Kısa bir uzay yolculuğu insan vücudunu nasıl etkiler?

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Yeni bir çalışma, kısa uzay yolculuklarının insan vücudunda uzun vadeli uzay görevleriyle aynı değişikliklere neden olabileceğini gösteriyor.

REKLAM

Yeni bir araştırmaya göre kısa süreli uzay yolculuğu, vücutta aylarca yörüngede kalan astronotlarınkine benzer değişikliklere neden oluyor.

Ancak bu gezginlerde meydana gelen değişikliklerin çoğu, Dünya'ya döndükten sonraki birkaç ay içinde tersine dönüyor.

ABD'deki Cornell Üniversitesi Weill Tıp Fakültesi'nden fizyoloji ve biyofizik profesörü Chris Mason şunları söyledi: “İlk kez uzay mürettebatına hücre hücre baktık ve T hücrelerine, B hücrelerine ve tüm hücrelere baktık. Vücudun farklı bileşenleri bağışıklık sistemi Bu araştırmayı hastanedeki hastalar ve çalışmadaki hastalar için yaptık.” “Yapıyoruz” dedi.

“Fakat bu, uzayda vücutta meydana gelen değişikliklerin ayrıntılı, hücresel bir görünümüne sahip olduğumuz ilk sefer” diye ekledi.

Araştırma kapsamında SpaceX'in 2021 yılındaki üç günlük Inspiration4 uçuşuna katılan dört uzay turistinden alınan biyolojik örnekler incelendi.

Araştırmacılar, elde edilen verileri NASA'nın “Gemini Projesi” gibi önceki uçuşlardan elde edilen bilgilerle karşılaştırdı.

Mason, “Örneğin, DNA'yı sağlam tutan kromozomların uçlarındaki örtüler olan telomerlerin uzayda bir miktar uzadığını gördük” dedi.

“Bunun daha uzun görevlerde gördüklerimize çok benzer olduğunu gördük, ancak o kadar etkili değildi” dedi.

“Örneğin, vücuttaki T hücreleri gibi aktive olan bağışıklık sistemi üzerinde de stres görüyoruz. Ancak birkaç ay içinde bunların yüzde 95'i başlangıç ​​seviyelerine dönüyor. “, ekledi.

Uzayda sağlık üzerine çalışmaların toplanması

Araştırma, uzay yolculuğunun sağlık üzerindeki etkileri üzerine Nature dergisinde yayınlanan bir dizi çalışmanın parçası.

Salı günü yayınlanan diğer çalışmalar, uzay uçuşunun cilt, böbrekler ve bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerini inceliyor.

Örneğin University College London'daki araştırmacıların yaptığı bir araştırma, uzay uçuşu sırasında böbreklerin yapı ve işlevlerinin değiştiğini ortaya koyuyor.

Çalışmada, insanları ve fareleri içeren uzay görevlerinin yanı sıra fareler ve sıçanları içeren uzay simülasyonlarından elde edilen veriler kullanıldı.

Yedi simülasyonda fareler, 1,5 ve 2,5 yıllık bir Mars görevine eşdeğer radyasyon seviyelerine maruz bırakıldı.

Araştırmaya katılan Dr. Keith Siew, uzay uçuşlarında böbrek taşı gibi sağlık sorunlarının arttığını bildiklerini ancak Mars gibi daha uzun uçuşlarda neler olabileceğini bilmediklerini söyledi.

Siew, “Böbrekleri korumanın yeni yollarını geliştirmezsek, bir astronotun Mars'a gidebileceğini ancak dönüşte diyalize ihtiyaç duyabileceğini söyleyebilirim” dedi.

“Böbreklerin radyasyon hasarı belirtileri göstermede yavaş olduğunu biliyoruz. Bu gerçekleştiğinde, bunu önlemek için çok geç olacak ve bu da görevin başarı şansı açısından felaket olur” diye ekledi.

Resim düzenleyici • Roselyne Min

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir