Kuş gribi vakalarında endişe verici tablo: 'İnsan sağlığı için dikkatli olmalıyız'

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), salgının ağırlıklı olarak kümes hayvanları arasında yayıldığını ve insanlara bulaşma riskinin düşük olduğunu bildirdi.

REKLAM

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (“ECDC”) direktörü Pamela Rendi-Wagner, kuş gribi vakalarının yayılmasının ardından “endişe verici” bir tablonun ortaya çıktığını söyledi.

“İnsan sağlığına yönelik bu tehdidin hafife alınmaması gerektiğini ve uyanık kalmanın ve proaktif olmanın önemli olduğunu” ekledi.

Her ne kadar ABD'deki çiftliklerden gelen son raporlara göre dünyanın dört bir yanındaki çiftliklerde çok sayıda kuş gribi salgını tespit edilmiş olsa da, insanlara bulaşma olasılığı düşüktür. Hastalığın yayılmasının enfekte hayvanlarla ve kontamine alanlarla yakın temasta bulunanlarla sınırlı olduğu belirtildi.

Kuş gribi nedir?

Kuş gribi, öncelikle yabani kümes hayvanlarında ve su kuşlarında görülen oldukça bulaşıcı bir viral hastalıktır. Konakçı organizmada ciddi hastalıklara veya ölüme neden olabilir. Hastalık yüksek veya düşük patojeniteye doğru ilerleyebilir (“Yüksek Derecede Patojenik Kuş Gribi” – HPAI ve “Düşük Patojenik Kuş Gribi” – LPAI).

HPAI evcil kümes hayvanları için öldürücüdür ve sürünün tamamını birkaç gün içinde yok edebilir. LPAI tipik olarak çok az hastalık semptomuna neden olur veya hiç hastalık semptomuna neden olmaz.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi ('Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi' – EFSA), HPAI salgınının coğrafi olarak ağırlıklı olarak kümes hayvanları arasında yayıldığını ve ölü yabani kuş sayısının arttığını bildirdi. Ajans ayrıca virüsten etkilenen kuş türlerinin sayısında da artış olduğunu kaydetti.

20 Haziran itibarıyla mevcut olan en son verilere göre Avustralya, Çin, Hindistan, Meksika, ABD ve Vietnam'da 14 yeni insan kuş gribi enfeksiyonu vakası rapor edildi. Raporlara göre vakaların çoğu kümes hayvanı veya canlı kümes hayvanı pazarını kapsıyor.

Hem ECDC hem de EFSA, AB'de şu ana kadar insandan insana bulaşmanın yaşanmadığını söyledi. Ayrıca kontamine kümes hayvanı ürünlerinin tüketimi yoluyla insanlara bulaşabileceğini gösteren herhangi bir veri bulunmadığı belirtildi.

Ancak her iki kurum da, koruyucu ekipmanların uygun şekilde kullanılmaması durumunda enfekte hayvanlara maruz kalanlar arasında bulaşmanın devam edebileceği konusunda uyardı.

Bu verilere dayanarak ECDC olası vakalara yönelik bazı öneriler yayınladı.

Haziran ayında Avrupa Komisyonu, pandemiden önce 665.000 doz kuş gribi aşısı satın almıştı. Kümes hayvanı çiftliği çalışanları ve veterinerler gibi maruz kalma riski taşıyan işçilerin derhal aşılanması için ilk aşı sevkiyatları Finlandiya'ya gönderildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir