Netanyahu, ABD Temsilciler Meclisi'ne 26 milyar dolarlık yardım paketi için teşekkür etti

Netanyahu, paylaşımında, İsrail'in “takdir ettiği” yardım paketinin ABD Temsilciler Meclisi tarafından onaylanmasının, İsrail'in hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi partiler tarafından desteklendiği anlamına geldiğini ve “Batı medeniyetinin savunulması” anlamına geldiğini söyledi.

İsrail'e tahsis edilen 26 milyar doların 9 milyar dolarının Gazze dahil çeşitli savaş bölgelerinde kullanılmak üzere insani yardıma gitmesi bekleniyor.

Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi, İsrail ve Tayvan'ın yardımıyla 95 milyar dolarlık tasarıyı kabul ederek, Kiev yönetiminin Rusya'ya karşı savaşta eylemlerinin sona ermenin eşiğinde olduğu bir dönemde altı aylık siyasi çıkmaza son verdi.

Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi sözcüsü Mike Johnson, Demokratların yanında yer alarak kendi partisindeki muhalefet oylarını bastırırken, yasa tasarısı 122 hayır oyuna karşılık 311 evet oyu ile iki partinin de desteğiyle geçti.

İsrail'in Gazze'ye yaklaşık 7 aydır aralıksız devam eden saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 34 binden fazla Filistinli hayatını kaybetti, 78 bine yakın kişi de yaralandı. İnsan hakları kuruluşlarına göre, İsrail'in 16 yıldır uyguladığı ablukanın ardından toprak işgaline ve ağır bombardımana maruz kalan 360 kilometrekarelik 2,3 milyon Filistinli, 21. yüzyılın en büyük insani felaketlerinden birini yaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir