Papua Yeni Gine, Biden'ın amcasının 'yamyamlar tarafından yenildiği' imasından rahatsız

Biden'ın bu imaları, Çin'in bölgedeki nüfuzunu artırmaya çalıştığı bir dönemde önemli bir stratejik müttefik olan ada ülkesini rahatsız etti.

REKLAM

ABD Başkanı Joe Biden'ın, 2. Dünya Savaşı sırasında uçağı Papa Yeni Gine yakınlarında düşen amcasının “yamyamlar tarafından yendiğini” ima eden sözleri, ada ülkesinin Güney Pasifik'teki başbakanını kızdırdı.

Başbakan James Marape, Biden'ın yorumlarının kabul edilemez olduğunu söyledi ve onu Papua Yeni Gine ulusuna hakaret etmekle suçladı.

Marape yaptığı açıklamada, “Başkan Biden'ın sözleri dil sürçmesi olabilir ama ülkem bu şekilde etiketlenmeyi hak etmiyor” dedi. dedi.

Marape, “İkinci Dünya Savaşı halkımın hatası değildi, ancak gereksiz yere kendilerinin hatası olmayan bir çatışmaya sürüklendiler” dedi. Ekledi.

“ABD savaşın enkazını kaldırmalı”

Marape, Başkan Biden'ın amcasını taşıyan uçağın da aralarında bulunduğu 2. Dünya Savaşı kalıntılarının ada ülkesinin dört bir yanına dağıldığını belirterek, ABD'ye Papua Yeni Gine ormanlarında savaşın ölülerini bulması ve savaşın enkazını temizlemesi çağrısında bulundu.

“Papua Yeni Gine ve Solomon Adaları'ndaki savaş alanları çok sayıdadır ve insan kalıntıları, uçak enkazları, gemi enkazları, tüneller ve bombalar da dahil olmak üzere II. Marape, “İkinci Dünya Savaşı” dedi. “dedi.

“Yamyamlık özel bir saygı göstergesidir”

Papua Yeni Gine uzmanları, yamyamlığın daha önce adadaki bazı topluluklar tarafından çok özel bağlamlarda uygulandığını belirtti.

İngiliz The Guardian gazetesine konuşan Papua Yeni Gineli siyaset bilimci Michael Kabuni, yamyamlığın yiyecek kıtlığı nedeniyle değil, ölen bir akrabanın cesedini yemek gibi çok özel bağlamlarda bir saygı göstergesi olarak uygulandığını açıkladı. ölmek. ayrışma.

Papua Yeni Gine halkının çok gurur duyduğunu vurgulayan Kabuni, şunları söyledi: “Bunu bağlamdan çıkarıp (amcanızın) uçaktan atladığını ve bir şekilde bunun iyi bir yemek olduğunu düşündüğümüzü ima etmek kabul edilemez.”

Biden ne dedi?

Geçen hafta Pensilvanya'daki bir savaş anma töreninde başkan, Papua Yeni Gine'deki şiddetli çatışma sırasında vurularak öldürüldüğünü söylediği Hava Kuvvetleri pilotu amcası Teğmen Ambrose J. Finnegan Jr.'ı onurlandırdı. “Yeni Gine'nin o bölgesinde çok fazla yamyam olduğu için cesedi asla bulamadılar.” Şu ifadeleri kullandı:

Ancak ABD askeri belgeleri Biden'ın iddialarını desteklemiyor. ABD Savunma Bakanlığı raporu, Finnegan'ın, her iki motor da arızalandıktan sonra 14 Mayıs 1944'te okyanusa düşen Douglas A-20 Havoc nakliye uçağında yolcu olduğunu belirtiyor.

Rapora göre mürettebattan bir kişi hayatta kaldı ancak uçak ve aralarında Biden'ın amcasının da bulunduğu uçaktaki diğer üç kişi bulunamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir