Polonya'da bir müzede sergilenen metal tüpün 150 yıllık zaman kapsülü olduğu ortaya çıktı.

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

1990'ların ortalarında bulunan ve müzeye bağışlanan silindir şeklindeki nesnenin, içinde bir mektup ve 1865 tarihli “Breslauer Zeitung” gazetesinin bir kopyasının bulunduğu bir zaman kapsülü olduğu ortaya çıktı.

REKLAM

Arkeologlar tarafından 1990'lı yıllarda Polonya'nın batısındaki Wroclaw kentinde bulunan ve müzeye bağışlanan silindirik nesnenin, komşu üç ailenin hayatından izler taşıyan bir zaman kapsülü olduğu ortaya çıktı.

Polonya Bilim ve Yüksek Öğrenim Bakanlığı tarafından geçen Salı günü yayınlanan açıklamaya göre, Ossolinski Ulusal Bilim ve Kültür Enstitüsü'nden uzmanlara, zaman kapsülünü açmak ve içindeki değerli olabilecek belgeleri ortaya çıkarmakla görev verildi.

Uzmanlar tarafından özenle kesilen silindir şeklindeki küçük zaman kapsülünün içinde “Breslauer Zeitung” gazetesinin bir kopyası ve 1865 tarihli bir mektup bulundu.

Gazete, kapsülün 150 yıllık tarihini doğrularken, içindeki mektup o dönemde Wroclaw'da yaşayan üç komşunun hayatına ışık tutuyor.

Mektupta, üç komşunun yaşadığı sokaktaki orta çağdan kalma borularda yapılan yenileme çalışmalarının ayrıntıları yer alıyor.

Ossolinski koleksiyonlarının genel müdürü Katarzyna Kroczak, “Önce bu kapsülü dezenfekte etmemiz ve ardından bu hassas kağıtlara zarar vermemek için neler yapabileceğimiz konusunda çok dikkatli düşünmemiz gerekiyordu” dedi.

Wroclaw Arkeoloji Müzesi müdürü Maciej Trzcinski, “Nozownicza Caddesi'nde bu zaman kapsülünün korunmasını anmak üzere üç (yaşayan) komşu tarafından imzalanmış bir el yazması vardı” dedi.

Wroclaw Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen zaman kapsülü, en mütevazı keşiflerin bile tarihi bir döneme nasıl ışık tutabileceğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir