QS 2025 Dünya Üniversite Sıralamasında MIT birinci sırada: 5 Türk üniversitesi de listede

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

QS 2025 dünya üniversite sıralamasında MIT ilk sırayı korurken, onu İngiltere'den Imperial College London ve Oxford takip etti.

REKLAM

Dünyanın önde gelen üniversitelerinin değerlendirdiği 2025 QS Global Üniversite Sıralaması açıklandı.

Bu yıl sıralamada Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) önde gelen üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology (MIT) 13. kez birinci olurken, onu İngiltere'den Imperial College London ve Oxford Üniversitesi izledi.

Harvard Üniversitesi bu yıl 96,8 puanla dördüncü sırada yer alırken, onu 96,7 puanla beşinci sırada Cambridge Üniversitesi izledi.

Bu yıl ilk 500 üniversite listesine 5 Türk üniversitesi girdi. Sırasıyla; ODTÜ 285., İstanbul Teknik Üniversitesi 326., Koç Üniversitesi 401., Boğaziçi Üniversitesi 418. ve Bilkent Üniversitesi 477. sırada yer aldı.

Bu yıl, dünyanın önde gelen üniversitelerinin listesi için 1.500'den fazla üniversitenin incelendiği şimdiye kadarki en kapsamlı çalışma gerçekleştirildi.

Derecelendirme milyonlarca akademik makalenin analizine ve uzman görüşlerine dayanmaktadır.

Sıralamada kullanılan kriterler arasında akademik itibar ve işveren itibarı, öğretim üyesi-öğrenci oranı, öğretim üyesi başına düşen alıntı sayısı, uluslararası öğretim üyesi oranı, uluslararası öğrenci oranı, uluslararası araştırma ağı, istihdam sonuçları ve sürdürülebilirlik yer aldı.

Sıralamada en fazla eğitim kurumuna yer vermeyi başaran ülke 197 ülkeyle ABD olurken, Avrupa ülkeleri de benzer başarıyı yakaladı. Çoğu Birleşik Krallık'ta olmak üzere Avrupa üniversiteleri ilk 10 sıranın yarısını işgal etti.

İngiltere, sıralamada en çok üniversiteye sahip ikinci ülke olurken, ilk 10'da dört üniversite yer aldı.

Avrupa'nın en iyi üniversiteleri

QS'ye göre 2025 yılında Avrupa'nın en iyi üniversitesi Imperial College London (98,5) olurken, dünya genelinde de ilk 3'te yer alırken onu Oxford Üniversitesi (96,9) izledi.

Cambridge Üniversitesi (96,7), ETH Zürih (93,9) ve University College London (91,6) Avrupa'nın en iyi 10 eğitim kurumu arasında yer alıyor.

İsviçre, ETH Zürih ve Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL) ile İngiltere'den sonra Avrupa'nın en iyi 10 eğitim kurumu arasında yer alırken, Fransa ve Almanya da Universite PSL ve Münih Teknik Üniversitesi ile Avrupa'da ilk 10'da yer alıyor. sırasıyla başarılı oldu.

Mansiyon Ödülleri

Listede ABD ve İngiltere'den sonra en çok üniversiteye sahip ülke ise 71 üniversiteyle Çin oldu.

İki Çin üniversitesi Pekin Üniversitesi ve Tsinghua Üniversitesi sırasıyla 88,5 ve 86,5 puanla ilk 20'de yer alıyor.

Singapur üniversiteleri de listede üst sıralarda yer aldı; Singapur Ulusal Üniversitesi (NUS) ilk 10'a girerken, Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU) dünya çapında 14. sırada yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir