Rusya'nın casuslukla suçladığı ABD'li gazeteci Evan Gershkovich'in davası başladı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Wall Street Journal gazetecisi Evan Gershkovich'e yönelik casusluk davasının ilk duruşması Rusya'da kapalı kapılar ardında başladı. Amerikalı gazeteci suçlu bulunması halinde 20 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

REKLAM

Wall Street Journal (WSJ) muhabiri Evan Gershkovich, ABD hükümetinin şiddetle reddettiği casusluk suçlamaları nedeniyle tutuklanmasından 15 ay sonra, Çarşamba günü Yekaterinburg'da kapalı duruşmasına başladı.

32 yaşındaki gazeteci, asma kilitli bir cam kafeste, kafası tıraş edilmiş ve siyah-mavi kareli bir gömlek giymiş olarak mahkemeye çıktı. Duruşma başlamadan önce gazetecilerin birkaç dakikalığına duruşma salonuna girmesine izin verildi.

Gershkovich, Sovyetler Birliği'nin (SSCB) çöküşünden bu yana Rusya'da casusluk suçlamasıyla tutuklanan ilk Amerikalı gazetecidir.

Gershkovich, gazetecilerin Yekaterinburg'a yaptığı gezi sırasında, Amerikan istihbaratı için gizli bilgiler topladığı iddiaları üzerine yakalandı.

Yakalanmasının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı onun “haksız yere tutuklandığını” ilan etti ve ABD hükümetinin gazeteciyi serbest bırakmak için güçlü bir şekilde çalışacağını söyledi.

Wall Street Journal'ın yayıncısı Dow Jones'un başkan yardımcısı ve genel danışmanı Jay Conti, bu hafta Associated Press'e (AP) davanın “saçmalık” olduğunu söyledi.

Conti, “O, gazetecilik faaliyeti yürüten akredite bir gazeteciydi ve bu düzmece bir dava. Düzmece suçlamalar tamamen uydurma” dedi.

WSJ, davayı kamuoyunun gündeminde tutmak için özenle çalıştı ve davayı ABD başkanlık seçimleri öncesinde kamuoyunun dikkatini çekecek bir dava haline getirdi.

Tutuklanmasının ardından Gershkovich, Moskova'nın kötü şöhretli Lefortovo hapishanesinde gözaltına alındı. Tahliye taleplerinin reddedildiği duruşmalarda sağlıklı görünüyordu.

ABD Büyükelçisi Lynne Tracy, gazetecinin tutuklanmasının birinci yıldönümü münasebetiyle yaptığı açıklamada, “Evan, bu korkunç durum karşısında olağanüstü bir dayanıklılık ve güç gösterdi” dedi.

Duruşmalar kapalı kapılar ardında yapıldığından davayla ilgili çok az ayrıntı kamuoyuna açıklanıyor. Ancak Rusya Başsavcılığı bu ay yaptığı açıklamada Gershkovich'in, CIA'nın emriyle Yekaterinburg'un yaklaşık 150 kilometre kuzeyinde tank ve diğer askeri teçhizat üreten ve tamir eden Uralvagonzavod fabrikası hakkında “gizli bilgi toplamakla” suçlandığını söyledi.

2011 yılında fabrika müdürü olan Igor Kholmanskikh, Moskova'daki protestoları kınadıktan sonra Başkan Vladimir Putin tarafından bölge elçisi ve Ulusal Güvenlik Konseyi üyeliğine atandı.

Mahkeme Gershkovich'i suçlu bulursa 20 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak. Rus mahkemeleri önlerindeki sanıkların yüzde 99'undan fazlasını mahkum ediyor. Savcılar, beraat kararları da dahil olmak üzere çok hafif buldukları cezalara itiraz edebilecek.

Ayrıca Rusya'nın hangi faaliyetlerin casusluk teşkil ettiğine dair yorumu oldukça geniştir. Rusya Bilimler Akademisi'ne bağlı bir düşünce kuruluşunda silah kontrol uzmanı olarak çalışan Igor Sutyagin, kamuya açık olduğuna inandığı materyalleri ilettiği için casusluk suçundan 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Gershkovich'in tutuklanması, Putin'in gazeteciler üzerinde caydırıcı etkisi olan, Kremlin'in Ukrayna'da “özel askeri operasyon” olarak adlandırdığı eyleme yönelik eleştirileri ve orduyu itibarsızlaştıran açıklamaları suç sayan yasalar getirmesinden yaklaşık bir yıl sonra gerçekleşti.

Bu yasaların kabul edilmesinin ardından yabancı gazetecilerin çoğu ülkeyi terk etti. Birçoğu sonraki aylarda geri döndü, ancak Rus yetkililerin kendilerine karşı harekete geçip geçmeyeceği konusunda endişeleri devam etti.

Gershkovich'in tutuklanmasının ardından Moskova ile Washington arasındaki gerilim yükselirken, Rusya'nın Amerikalıları hedef alacağına dair yaygın bir korku da var.

Geçtiğimiz yıl, Washington tarafından finanse edilen Radio Liberty/Radio Free Europe için çalışan ABD-Rusya ikili muhabiri Alsu Kurmasheva, “yabancı ajanların” kayıt altına alınmasını gerektiren yasayı ihlal ettiği iddiasıyla tutuklandı.

REKLAM

Los Angeles doğumlu bir başka çifte vatandaş olan Ksenia Karelina da, Kiev'e silah ve mühimmat sağlayan Ukraynalı bir örgüt için para topladığı iddiasıyla vatana ihanet suçlamasıyla Yekaterinburg'da yargılanıyor.

Gershkovich'in tutuklanmasının ardından birçok Batılı muhabir, Rusya'nın vizelerini yenilemeyi reddetmesi nedeniyle ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

Kaybolan umutlar

Rusya, Gershkovich'in dahil olduğu bir mahkum takasını ihtimal dışı bırakmıyor ancak dava karara bağlanmadan bunun mümkün olmayacağını söylüyor. Bu, aylar sürebilir çünkü Rusya'daki vakalar genellikle haftalarca gecikmektedir.

Ukrayna'da devam eden çatışma nedeniyle Rusya ile ABD arasındaki ilişkiler oldukça sorunlu olsa da Kremlin ve Washington, 2022 yılında esrar bulundurmaktan dokuz buçuk yıl hapis cezasına çarptırılan WNBA yıldızı Brittney Griner'ı serbest bırakan bir takas yaptı. .

Ancak Griner, ABD'deki en popüler Rus mahkum olan silah tüccarı Viktor Bout ile değiştirildi. Bu durumda ABD'nin elinde bu kadar güçlü başka bir kart olmayabilir. Putin, Berlin'de bir Çeçen isyancı lidere suikast düzenlemek suçundan Almanya'da tutuklanan Rus Vadim Krasikov'un serbest bırakılmasıyla ilgilendiğini ima etti, ancak Almanya'nın Rusya-ABD anlaşmazlığında rol oynamaya istekli olup olmayacağı belli değil.

REKLAM

Biden yönetimi de dengesiz operasyon yaptığı algısını engellemek isteyebilir. “Ölüm Taciri” olarak bilinen Bout'u profesyonel bir basketbolcuyla karıştırdığı için önemli eleştiriler aldı.

Ancak Biden'ın Gershkovich'in serbest bırakılması için çaba göstereceği düşünülüyor. Çünkü Kasım ayındaki başkanlık seçimlerinde Biden'ın baş rakibi olan eski Başkan Donald Trump, gazeteciyi kolaylıkla serbest bırakabileceğiyle övünüyor. Mayıs ayında Trump, Putin'in “bunu benim için yapacağını ancak başkası için yapmayacağını” söylemişti.

Ancak Kremlin, Trump ile temasa geçmediğini söyledi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov da takas olasılığına gösterilen ilgiden öfkelendi ve bu tür temasların tam bir gizlilik içinde gerçekleşmesi gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir