Tilbe Saran kimdir? Tilbe Saran kaç yaşında ve nereden geliyor? – En son hayat haberleri

Büyük oyuncu Tilbe Saran Yalı Çapkını dizisine katıldı. Saran, Seyran'ın ölümcül bir hastalıkla mücadele eden psikoloğunu canlandıracak. Kuyu, Tilbe Saran kimdir? Tilbe Saran kaç yaşında ve nereden geliyor?

TİLBE SARAN KİMDİR?

Büyük oyuncu Tilbe Saran, 21 Mayıs 1961'de İstanbul'da doğdu. Annesi antropolog Nephan Saran, babası ise avukat İsmail Hakkı Saran'dır.

İlköğrenimini Maçka İlkokulu'nda, orta öğrenimini Saint Benoit Fransız Lisesi'nde tamamlayan Tilbe Saran, İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü ve İstanbul Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nde okudu. Çetin İpekkaya, Yıldız Kenter, Mehmet Birkiye, Suat Özturna, Cüneyt Türel, Engin Uludağ ve Müjdat Gezen'in öğrencisi oldu.

İlk kez öğrencilik yıllarında Kenter Tiyatrosu'nda sahnelenen Tennessee Williams'ın A Streetcar Named Desire adlı oyununda sahneye çıktı. Daha sonra ilk kez Dormen Tiyatrosu'nda düzenlenen Hotel Paradiso (1984) adlı gösteride profesyonel olarak yer aldı. 1985 yılında Rüstem Batum ile evlendi ve bir süre tiyatroya ara verdi. Batum'la evliliği 1992'de boşanmayla sonuçlandı.

1989 yılında konservatuvardan mezun oldu. 1989-1995 yılları arasında İstanbul Şehir Tiyatrosu'nda oyunculuk yaptı. Kral Lear, Vanya Dayı, Tartuffe ve Bezik Oynayan Kadınlar oyunlarında rol aldı. Kral Lear, Vanya Amca ve Tartuffe oyunlarındaki performansıyla çeşitli ödüllere layık görüldü. Tiyatro Araştırma Laboratuvarı'nda Erol Keskin ve Beklan Algan'la birlikte araştırmalar yaptı.

İstanbul Şehir Tiyatroları'ndan istifa ettikten sonra eğitimini İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü'nde tamamladı. 1995 yılında Cüneyt Türel ve Işıl Kasapoğlu ile birlikte Türkiye'de sahnelenmemiş oyunları sahnelemek üzere İstanbul'da Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu'nu kurdu. Beyoğlu'ndaki bu tiyatronun sahnesinde sahnelenen yedi oyunda başrol oynadı. Abélard ve Héloise, Creditors, One Man City ve Fernando Krapp Bana Mektup Yazdı oyunlarındaki performansıyla çeşitli ödüllere layık görüldü. Bu dönemde Kenter Tiyatrosu'nun yapımcılığını üstlendiği iki oyunda rol aldı.

2005 yılında Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu'ndan ayrılarak Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu'nda çalıştı. 2009-2010 yıllarında Fransa'da düzenlenen “Türkiye Mevsimi” kapsamında Paris'te sahnelenen, Sedef Ecer'in Fransızca yazdığı “Sur Le Seuil” (Eşikte) adlı oyunda 17. İstanbul Tiyatro Festivali. Okuma tiyatrosu olarak sahnelendi.

2011 yılında Ayşe Bayramoğlu'nun yazdığı “Duğun” adlı oyunun metninin oluşturulmasından sahnelenmesine kadar tüm aşamalarında rol aldı ve yönetmenliğini üstlendi. Yapımcılığını Semaver Kumpanya'nın yaptığı “Cesaret Ana ve Çocukları”, Pürtelaş Tiyatro Topluluğu'nun “Savaş” oyunu ve sahnelediği “Vanya, Sonya, Maşa ile Spike” adlı oyundaki rolleriyle çeşitli ödüllere layık görüldü. 2016'dan beri Pera Tiyatrosu.

Eylül 2014'ten itibaren 3 yıl boyunca Oyuncular Birliği Genel Sekreteri olarak görev yaptı.

Çeşitli radyo, sinema ve televizyon işlerinin yanı sıra seslendirme sanatçısı ve eğitmen olarak da çalışmaktadır. 2006 yılından bu yana Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nde ders vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir