Üniversitelerde Gazze'ye destek veren akademisyenler yönetimlerin kontrolünde

Intercept internet sitesi, dünya çapında üniversitelerde düzenlenen Filistin'e destek gösterilerinde öğrencilerin tutuklanmasının ardından yeni hedefin Gazze'ye destek veren akademisyenler olduğunu bildirdi.

Üniversite yönetimlerinin baskısına maruz kalan akademisyenlere seslenen örgüt, bazı kişilerin açığa alındığını, bazılarının sözleşmelerinin yenilenmediğini, bazılarının ise işten çıkarıldığını paylaştı.

Columbia Üniversitesi'nde Orta Doğu, Güney Asya ve Afrika çalışmaları alanında yardımcı profesör olan Mohamed Abdo, Şansölye Minouche Shafik'in üniversiteyle bağlarını kopardığını söyledi.

John Jay College yetkililerinden Danny Shaw, 18 yıllık deneyimin ardından “kovuldu” derken, “Soykırımın yaşandığını gördüm ve mitingler, konferanslar düzenlemeye başladım.” Dedi.

Üniversite gösterilerinin çıkış noktası olan ABD'deki Columbia Üniversitesi'nin rektörü Minouche Shafik, “güvensiz” ilan edildi. Yüzlerce üniversite çalışanının katıldığı güven oylamasında katılımcıların yüzde 65'i Şefik'e güvenmediğini söyledi.


Üniversite gösterilerinde tutuklamalar devam ediyor

Gösterilerin odağı Avrupa'ya kayarken ve her geçen gün yeni bir ülke eklenirken, yalnızca ABD'de Filistin'e destek gösterilerinde gözaltına alınanların sayısı 2 bin 900'ü aştı.

Polis, Kaliforniya Üniversitesi (UC) Berkeley kampüsü yakınlarındaki bir binaya giren ve gösteri düzenleyen bir gruba müdahale etti. Filistin'e destek gösterisi düzenleyen 12 kişinin tutuklandığı bildirildi.

Chicago'daki DePaul Üniversitesi'nde polis, Filistin yanlısı öğrencilerin kurduğu kampı dağıttı. DePaul Üniversitesi Öğrenci Merkezi yakınında yüzlerce kişinin katılımıyla Filistin'e destek gösterisi düzenlendi. DePaul Polisi gösteriler sırasında 2 kişinin tutuklandığını söyledi.

Avustralya'nın Melbourne kentindeki Monash Üniversitesi'ndeki dokuz öğrenci, Filistin'i destekleyen gösterilere devam etmeleri halinde yönetimden disiplin cezası tehdidinde bulunan sözlü ve yazılı uyarılar aldıklarını söyledi.

Kanada'daki Toronto Üniversitesi yönetimi bazı öğrenci taleplerini kabul ederken, Filistin'e destek verenlerin somut adımlar atılana kadar kampüsten ayrılmayacakları belirtildi.

Mezuniyet töreninin yeri Cambridge olarak değişti

İngiltere'nin en saygın okullarından Cambridge Üniversitesi'nde bu haftaki mezuniyet töreninin yerinin “değiştirilmesi gerektiği” iddia edildi.

Filistin'e destek veren protestocuların mezuniyet töreninin yapılacağı alanda kamp kurmasının ardından üniversitenin yer değiştirdiği iddia edildi.

Amerikan üniversitelerinde Filistin'e destek gösterileri

Columbia Üniversitesi'ndeki Filistin Desteği öğrencileri, okulun İsrail'in saldırılarını ve Gazze işgalini destekleyen şirketlere devam eden mali yatırımlarını protesto etmek için Nisan ayı ortasında kampüsün bahçesinde oturma eylemi düzenlediler.

18 Nisan'da rektörlük, protestocuları dağıtmak ve eylemleri sonlandırmak için NYPD'den yardım istedi ve polis kampüse girerek 108 öğrenciyi tutukladı.

Columbia Üniversitesi'ndeki gösteriler, 7 Ekim'den sonra ABD üniversitelerinde Filistinli öğrencilere yönelik başlayan “ifade özgürlüğü” kısıtlamaları tartışmalarını alevlendirirken, binlerce kişinin gözaltına alınmasına tepki olarak öğrenci protestoları ülke genelindeki diğer üniversitelere de sıçradı.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki gösteriler daha sonra hızla Avrupa'daki ve dünyadaki üniversitelere sıçradı ve küreselleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir