Üst düzey Demokratların çağrılarına rağmen Biden adaylığını geri çekmemeye kararlı

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

ABD Başkanı Joe Biden, üst düzey Demokratların kendisine adaylıktan çekilme çağrısı yapmasına yanıt olarak yazdığı mektupta, yarışta kalmaya kararlı olduğunu söyledi.

REKLAM

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) seçimleri yaklaşırken Başkan Joe Biden'ın sağlığına ilişkin endişeler artıyor.

Son olarak Demokrat Parti'nin önde gelen üyeleri Biden'a yarıştan çekilme çağrısında bulundu. Biden da yanıt olarak Pazartesi günü bir mektup yazdı.

Biden mektubunda Demokratlara başkanlık yarışından çekilmeye niyeti olmadığını açıkça belirterek, “bu yarışta kalmaya ve Donald Trump'ı yenmeye” kararlı olduğunu söyledi.

Biden, kişisel antetli kağıtta yazdığı mektupta Demokratlara, kendisinin partinin ideal adayı ve “2024'te Trump'ı yenme şansı en yüksek kişi” olduğu konusunda güvence vermeye çalıştı.

Başkanlığa uygunluğu konusunda artan endişeleri kabul eden Biden, “bunlara karşı kör olmadığını” ve başkan adayının taşıdığı sorumlulukları ve yükleri “herkesten daha iyi” bildiğini vurguladı.

Biden ayrıca kendisini daha önce doğru aday olarak gören Demokrat seçmenlerin kararını göz ardı etmeyeceğini de söyledi.

Biden'ın yanı sıra aile üyeleri de, Biden'ın adaylıktan çekilmesi yönünde artan çağrılara rağmen ABD başkanının yarıştan çekilmeyeceğini defalarca dile getirdi.

Son olarak First Lady Jill Biden, Kuzey Carolina'da düzenlediği barbekü sonrasında yaptığı konuşmada destekçilerine, kocasının Demokratların başkan adayı olarak kalmasını tamamen desteklediğini söyledi.

Beş üst düzey Demokrat, mektuplarında Biden'ın başkanlık adaylığından çekilmesi gerektiğini düşündüklerini açıkça belirtse de Demokrat Parti'de bu konuda birleşik bir cephenin olduğu söylenemez.

Bazı Demokratlar Biden'ın yarıştan çekilmesi gerektiğini öne sürerken, diğerleri onun yarışta kalması konusunda ısrar ediyor.

Medya cephesinde ise ABD'nin en etkili gazetelerinden biri olan New York Times, geçtiğimiz günlerde 5 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Biden'a yarıştan çekilme çağrısı yapmış ve son olarak partinin bazı destekçileri endişelerini dile getirmişti. Biden yeniden seçilmeye hak kazandığını belirtti

Biden'ın adaylığına itirazlar, Cumhuriyetçilerin başkan adayı Trump ile karşı karşıya geldiği ilk canlı tartışmadaki kötü performansının ardından başladı. Biden'ın CNN'de yayınlanan 90 dakikalık program sırasında sık sık tereddüt etmesi, 81 yaşındaki başkanın artık adaylığa ve dört yıl daha görevde kalmaya zihinsel olarak hazır olmadığı yönünde spekülasyonlara yol açtı.

Aralarında Wall Street Journal ve New York Times'ın da bulunduğu çok sayıda Amerikan gazetesi, başkanın zihinsel keskinliğinde bir düşüş olduğuna dair kanıtlar olduğunu öne sürdü.

Cumhuriyetçi destekçilerinin daha önce Başkan Biden'ı yaşlı ve bunak göstermeye yönelik özel hazırlanmış videolarını sosyal medyada paylaşmış olması, başkanın zihinsel yeterliliğini ortaya çıkarmaya yardımcı olmuyor.

Öte yandan Biden, ABC haber kanalına verdiği röportajda bilişsel teste girmeyi reddetti ve bunun, başkan olarak günlük işini yapma becerisinin geçerli bir testi olduğu konusunda ısrar etti.

Demokratlar yol ayrımında

Biden'ın partisinin başkan adayı olması nedeniyle istifa etmeden görevden alınması pek mümkün görünmüyor.

Bazı Demokratlar başkanın adaylığına olan inançlarını kaybettiklerini söylese de hâlâ azınlıktalar ve çok azı davasını kamuoyuna açıklamaya istekli.

Biden'ın yerine bir başkasının geçme ihtimali olsa da 19 Ağustos'ta Chicago'da başlayacak Demokratik Ulusal Kongre nedeniyle bu ihtimal giderek azalıyor.

REKLAM

Bu hafta Washington'da NATO'nun 75. yıl dönümü zirvesine ev sahipliği yapacak olan Biden, hata yapması veya bariz zihinsel zayıflık belirtileri göstermesi ihtimaline karşı yakından izlenecek.

NATO zirvesinin ardından Biden'ın, tartışma performansıyla yarattığı “eski” algıyı güçlendirecek yanlış adımlardan kaçınmak için dört ayı olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir