Vatandaşı mağdur ediyorlar! Uzman, “Bu, Türkiye'de değil, dünyanın her yerinde görülen bir dolandırıcılık yöntemidir” uyarısında bulundu.

Sosyal medya platformları üzerinden yasa dışı yollardan para kazanmak isteyen dolandırıcılar, sosyal medya paylaşımlarıyla vatandaşların dikkatini çekmeye çalıştı. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yapay zeka da dolandırıcılık ağına dahil oldu. Dolandırıcılar, sosyal medyada paylaşılan videoları, çalınan videonun sahibinin ses ve görüntüsüyle yapay zeka kullanarak hazırlayıp dolandırıcılıkla mücadele sistemine yerleştiriyor ve böylece kendilerine en yakın olan kişileri tuzağa düşürüyor. Dolandırıcılar aradıkları videoyu bulamayınca ünlülerin videolarını sistemlerine dahil ederek vatandaşları mağdur ediyorlar.

Adli bilişim uzmanı Avukat Emre Akman, yapay zekanın kullanılmasıyla birlikte dolandırıcılık sistemlerinin ünlü yüzlerin video montajları ve siyasi figürlerin görüntüleri şeklinde ilerlediğini belirterek, şunları söyledi: “Günümüzde yapay zekanın gelişmesiyle birlikte, Ne yazık ki dolandırıcıların dolandırıcılık yöntemlerini artırma potansiyeli de arttı. Bu yönteme bakarsak dolandırıcılar sahte ses ve görüntü kullanıyor.” sahte internet siteleri gibi dolandırıcılık yöntemleri kullanarak vatandaşları mağdur ediyorlar. Bu nedenle yapay zekanın kullanılmasıyla. Hazırlanan bu ses veya görüntü kaydıyla vatandaşlar aranarak tuzağa düşürülerek para isteniyor. Bu noktada vatandaşların yapay zeka konusunda hiçbir bilgisi olmasa bile cep telefonlarına gönderilen klasik mesajlardan biri olan “Polis, asker, savcı sizi aramayacak” uyarılarına dikkat etmeleri gerekiyor. Seni arayacak ve senden para isteyecek.” Eğer kendinizi bu durumda bulduysanız ve konuştuğunuz kişinin sesi tanıdığınız bir figürse karşınızdaki kişi muhtemelen sizi dolandırmaya çalışıyordur. Artık sizi arayan telefon numarasını adresinizin bulunduğu en yakın polis karakoluna bildirebilir ve dolandırıcılardan kurtulmak için şikayette bulunabilirsiniz.

AW241760_02

Bu noktada yapay zekanın gelişimi olumlu olsa da bu tarafı da olumsuz. Çünkü bu tamamen kar amacı güden bir iş. Dolandırıcılar, özellikle güçlü siyasi figürlerin yüzlerini ve seslerini kullanarak vatandaşlara e-posta, WhatsApp veya sosyal medya aracılığıyla phishing yöntemleri göndererek onlardan kredi çekmelerini, kredi kartlarından para çekmelerini veya hesaplarına para ve yatırım göndermelerini istiyor. Bahsettiğimiz gibi vatandaşların bu durumla karşılaştıklarında karakola giderek şikayette bulunmaları gerekiyor. Tekrar ediyorum, hiçbir ünlü ya da politikacı sizi arayıp cebinizdeki parayı istemeyecektir. Bu noktada vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi gerekiyor” dedi.

“BU, TÜRKİYE'DE DEĞİL, DÜNYANIN HER YERİNDE OLAN BİR DOLANDIRICILIK YÖNTEMİDİR”

Dolandırıcıların amacının mağdur ettikleri kişiyi daha kolay ve daha büyük bir korkuyla dolandırıcılık ağına girmesini sağlamak olduğunu belirten Adli Bilişim Uzmanı Akman, şöyle konuştu: “Bu duruma baktığımızda vatandaşlar yapay zeka yöntemini kullanıyorlar, bu bir rezalet. Sadece Türkiye'de değil tüm dünyada olan dolandırıcılık yöntemiyle dolandırılanlar bu anlamda milyonlar kaybediyor. Siyasi bir figür arıyorlar, örneğin büyük isimleri işin içine katarak daha büyük bir korku hegemonyası yaratmak istiyorlar. isminizi söylemek ve “adınız şu veya bu olaya karıştı ve sizden bir şey talep ediyoruz” demek. Bu noktada dediğimiz gibi video değil videonun olacağı zaten daha çok biliniyor ama seslendirmenin telefonla yapıldığı sistemler de var. Bu sistemlerde mağdurun size inanmasını sağlamak için 155, 112 gibi istediğiniz numaradan veya özel numara gibi istediğiniz numaradan arayabilirsiniz. kurbanın sesini daha kolay hatırlayarak. Dolandırıcılık istihbarat yoluyla olur.

Sizi çok iyi tanıyan veya bilgilerinizi yasa dışı yollarla elde eden kişiler bile yakınlarınızın sesini kullanabilir. Örneğin birisi sosyal medya platformlarında bir video yayınladı ve sesi orada görünüyor ve konuştuğu duyulabiliyor. Bu kişiler yapay zeka aracılığıyla sizi vatandaş yani akraba numaranızdan seslerini kullanarak arayabilir ve sizden para isteyebilirler. Bu çok normal bir durumdur. Böyle bir olayla karşılaştığınızda arayanın telefonunu kapatıp o numarayı tekrar arayıp teyit etmenizi öneririm. Eğer teyit ettiğiniz numara, az önce söylediğimiz gibi gerçekte bu durumda değilse, adresinize en yakın polis karakoluna şikayette bulunmalısınız” dedi.

“VATANDAŞLARA ŞİKAYET ETMELERİNİ TAVSİYE EDİYORUZ”

Akman son olarak şöyle konuştu: “Vatandaş şikayet ettiğinde karşı tarafın doğal gizleme yöntemleri oluyor. Bu yöntemlere ulaşıldığında karşı tarafın bilişim sistemlerini kullanarak nitelikli dolandırıcılık yoluyla işlemiş olması suç oluyor. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılıyor. Nitelikli dolandırıcılık nedeniyle bu davanın görüldüğünü ve vatandaşların bu tür durumlarla karşı karşıya kaldıklarını belirterek, “Şikayette bulunmanızı önemle tavsiye ediyoruz, çünkü Siber Suçlar bu durumu araştırıyor, kişiye ulaşıyor ve sanık Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanıyor. , cezalandırıldı ve emredildi. Bizden aldığı paranın tamamını iade edin” dedi. (İHA)Bu içerik Enes Çırtlık tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İstanbul Küçükçekmece'de restorana silahlı saldırı!  Bir kişi ağır yaralandıİstanbul Küçükçekmece'de restorana silahlı saldırı! Bir kişi ağır yaralandı
Celal Doğan Bodrum'da hastaneye kaldırıldıCelal Doğan Bodrum'da hastaneye kaldırıldı
Kadıköy'de yük asansörü düştü!  1 kişi öldüKadıköy'de yük asansörü düştü! 1 kişi öldü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir