WSJ: ABD, İsrail'e 1,3 milyar dolarlık yeni askeri destek sağlamaya hazırlanıyor

Amerikan gazetesi Wall Street Journal'ın (WSJ) ABD'li yetkililere dayandırdığı haberlerinde, Washington'un İsrail'e kesintisiz askeri desteğini sürdürdüğü vurgulandı.

Haberde, Biden yönetiminin tank, askeri araç ve havan mühimmatını da içeren toplam 1,3 milyar dolar değerindeki yeni silah satış paketini onaylamaya hazırlandığı belirtiliyor.

Söz konusu satışın gerçekleşmesi durumunda ABD'nin İsrail'e 7 Ekim'den bu yana yaptığı en büyük askeri yardımlardan biri olarak kayıtlara geçeceği vurgulanan haberde, bunun İsrail'in 26 milyar dolarlık destek paketinin dışında olduğu bilgisi verildi. İsrail'e dolar. ABD Kongresi'nde duruşması sürüyor.

Rapora göre, söz konusu satışların arasında 700 milyon dolar değerinde 120 milimetrelik tank mühimmatı, 500 milyon dolar değerinde taktik araç ve 100 milyon dolar değerinde 120 milimetrelik havan topları yer alacak.

Haberlerde, söz konusu silahların üretilip İsrail'e teslim edilmesinin aylar sürebileceği belirtilirken, Biden yönetiminin silah satışına ilişkin onay sürecini mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde ilerlettiği kaydedildi.


Kongre'de İsrail'e destek paketi

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson, Ukrayna ve İsrail'e ayrı ayrı yardım sağlayan bağımsız yasa tasarıları hazırladıklarını açıklarken, tasarılar dün ABD Başkanı Joe Biden tarafından da desteklendi.

Johnson, biri İsrail'e, diğeri Ukrayna'ya ve Tayvan'a yönelik yardımları içeren üç farklı yasa tasarısının ayrıntılarını dün kamuoyuyla paylaştı. Bu nedenle İsrail'e 26 milyar dolarlık yeni bir yardım paketi öngörülüyor.

Tasarıların Cumartesi günü Temsilciler Meclisi'nde tartışılması ve kabul edilmesi halinde Senato'ya gönderilmesi bekleniyor. ABD Başkanı Biden, söz konusu yasa tasarılarını gelir gelmez imzalayacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir