Yılın 8 ayını kar altında geçiriyorlar

İlçe merkezine 14 kilometre uzaklıkta, deniz seviyesinden 2.350 metre yükseklikte, sarıçam ağaçlarıyla çevrili, 45 haneli Handere Köyü, bölgenin kışları en sert geçen yerleşim yerlerinden biri.

Yılın büyük bölümünde kar altında kalan köyde, ocak ve şubat aylarında hava sıcaklığı bazen geceleri sıfırın altına 25-30 dereceye kadar düşüyor.

[Fotoğraf: AA]

Baharın ülke geneline yayıldığı bu günlerde, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki bu köyün evleri, ahırları ve araçları, son haftalarda şiddetli yağışlar nedeniyle kar altında kaldı.

Kar kalınlığının 2 metreye ulaştığı Handere köyü sakinleri, evlerinin önünde ve çatılarda biriken karları temizlemeye çalışıyor.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]


“Köyde kar 7-8 ay kalıyor”

Köylülerden İbrahim Ay, köyde şiddetli bir kış yaşandığını söyledi.

Bölgede yılın birkaç ayı kar yağmadığını belirten Ay, şöyle konuştu: “Köyümüzde yaklaşık kasım ayında kar yağmaya başlıyor ve kar 7-8 ay köyde kalıyor. Köyde kar olumsuz etkiliyor” hayatı olumsuz etkiler. Artık kar atacak yer kalmadı, bu karla gelen iş makineleri bile baş edemiyor. Bu da hayatları ve insanları olumsuz etkiliyor” dedi.

Mehmet Kabak da köyün aşırı yağış aldığını iddia ederek, “Bu yıl en çok kar buraya yağdı, yılın yarısından fazlasında kar altındayız. Burası kar bölgesi olduğu için her yıl aynı oluyor. ama bu sene daha çok kar var. Nereye baksanız şu anda 2 metre kar var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir