Damar tıkanıklığının erken teşhisi için cihaz geliştirildi – Son Dakika Sağlık Haberleri

Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencileri Merve Nur Aklan ve Zelal Önay, Dr. Onur Koçak danışmanlığında mezuniyet projesi olarak halk arasında periferik arter hastalığının ön teşhisini yapan bir cihaz tasarladılar. Türkiye'de damar tıkanıklığı

TÜBİTAK tarafından desteklenen projede cihaz, çoğunlukla 50 yaş üstü bireylerde görülen periferik arter hastalığının teşhisi için kol ve ayak bilekleri olmak üzere 4 farklı noktadan eş zamanlı tansiyon ölçümü yapıyor. Daha sonra bu ölçüm sonuçları birbiriyle karşılaştırılarak damar tıkanıklığının ön tanısı konur. Cihaz, okulun Biyomedikal Mühendisliği Bölümü'ndeki ilk yüksek lisans projesi olarak seçildi.

“HERKES KULLANABİLİR”

Öğrencilerden Zelal Önay, periferik arter hastalığının halk arasında damar tıkanıklığı olarak bilindiğini belirterek, şunları söyledi: “Genellikle 50 yaş üstü bireylerde görülüyor. O nedenle bacak ağrısıyla karıştırılabiliyor. Birinci basamak sağlık kurumlarında ve köylerde bu tür ön tanı koymak için Doppler ultrason kullanılıyor.” Ultrasona (damarlardaki kan akışını tespit etmek için kullanılan görüntüleme tekniği) erişim eksikliği nedeniyle böyle bir cihaz geliştirdik. ). Doppler ultrason, literatürde damar tıkanıklığı hastalığının tanısında “altın standart” olarak geçmektedir. Ancak erişilebilir olmadığından herkesin kullanabileceği bir cihaz tasarlamayı uygun gördük.

Cihazın çalışma şeklini anlatan Önay, şöyle konuştu: “4 farklı noktadan eş zamanlı olarak kan basıncını ölçerek, ayak ve bileklerden aldığımız ölçümleri karşılaştırarak damar tıkanıklığı ön tanısını koyabiliyoruz. Ayak bileğinden aldığımız ölçüm ise şuna karşılık geliyor: koldaki en yüksek sistolik kan basıncı (sistolik kan basıncı). Değeri bölerek elde ederiz. Bu değeri oluşturduğumuz karar destek modeliyle yorumlayarak 'hastalığı var, yok' veya 'orta derecede hastalığı var' gibi bir yorum oluşturuyoruz. Yani kod algoritması iletişim ve iletişim sistemleri üzerinden ilerliyor. kartlar “Birbirleriyle iletişim kuruyorlar ve bize bir ölçü veriyorlar” dedi.

Merve Nur Aklan da cihazla damar tıkanıklığı hastalığını yüzde 90 doğrulukla teşhis ettiğini iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir