İngiltere'nin “en uzun süre görev yapan başbakanı” Liz Truss parlamentodaki koltuğunu kaybetti

İngiltere'nin “en kısa süre görev yapan başbakanı” unvanını taşıyan Liz Truss parlamentodaki koltuğunu kaybetti.

REKLAM

İngiltere tahvil piyasasının çökmesine ve sterlinin değer kaybetmesine neden olan eski Başbakan Liz Truss, Cuma günü yapılan genel seçimlerde parlamentodaki koltuğunu kaybetti.

Ülke tarihinde en az hizmet alan başbakan unvanını elinde bulunduran Truss, İngiltere'nin doğusundaki Güney Batı Norfolk seçim bölgesinde 11 bin 217 oy alırken, İşçi Partisi adayı Terry Jermy ise 11 bin 847 oy aldı.

Skandallarla dolu Boris Johnson döneminden sonra göreve gelen 48 yaşındaki Truss, fonlanmayan vergi kesintilerinin finansal piyasalarda çalkantıya neden olması ve yaşam maliyeti krizinin ortasında ev sahiplerinin evlerinin ipotek maliyetlerinin artmasına neden olması nedeniyle yoğun baskı altında kaldı. Baskılara dayanamayan Truss, göreve geldikten 44 gün sonra istifa edeceğini duyurdu.

Truss'un istifası yerel medyada alay konusu oldu. Boulevard Daily Star gazetesi, Truss'un iktidarda kalma girişimine atıfta bulunarak, eski başbakanın fotoğrafının yer aldığı bir çerçeve ve üzerine bir parça marulun yerleştirildiği bir masanın fotoğrafını “Hangisi sürecek?” sorusuyla yazdı. uzun?” ?” sorusuyla paylaştı:

Truss, birçok seçmenin gözünde Muhafazakar hükümetin kaosunun ve başarısızlıklarının eşdeğeri haline geldi. Ancak partinin sağ kanadındaki milletvekilleri arasında etkili bir ses olmaya devam ediyor.

İngiltere'de İşçi Partisi 4 Temmuz genel seçimlerinde çoğunluğu kazanarak 14 yıl sonra iktidara gelirken, İşçi Partisi lideri Keir Starmer, Rishi Sunak'ın yerine başbakan olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir