Saimbeyli zirvesinden tek tek toplanıyor: Şubesinde 10 TL, Markette 170 TL… – Son Dakika Hayat Haberleri

Saimbeyli ilçesinde zorlu kiraz hasadına başlandı. Tadı, rengi, aroması ve kalitesiyle dikkat çeken Saimbeyli kirazı coğrafi işaretle tescil edilmeyi bekliyor.

Üretici Halil Günel, Saimbeyli'nin Ayıçukuru mevkiinde 1.100 rakımdaki 8 dönümlük arazide yaklaşık 10 ton kiraz hasadı yaptığını kaydederek, Saimbeyli zirvesinden hasat edilen kirazların Rusya'ya ihraç edildiğini söyledi.

Günel, kirazın kalitesinin 26-28 kalibre olduğunu, lezzetinin ise bölgeye özgü aromasıyla tescillenmesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: “1.100 metre yükseklikte yaklaşık 10 ton kiraz hasadı yapıyoruz. Bölge, zirai ilaç kullanılmadan üretilen organik bir lezzet. Kiraz üreticileri olarak bu bölgeden gelen kirazların ruhsatını bekliyoruz, kendi şubesinde 10 TL'ye satılıyor ama zincir marketlere baktığınızda 140'a satılıyor. -170 TL. Yurt dışına ihraç edilen bu kirazlar başta Rusya olmak üzere birçok Avrupa ülkesinden talep görüyor. Şu anda iç piyasaya çok az gidiyor.

Üretici Emrah Günel, bölgede kiraz yetiştirmenin zor olduğunu belirterek, “Saimbeyli kirazının dünya markası olması gerekiyor. Enfes bir aroması var. Saimbeyli kirazı yemeyenler kiraz yediğini söylemesin” dedi. söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir