Seçimi kaybeden lider “kayıtlı arazim” diyerek yolu kapattı – Son Dakika Türkiye, Cumhuriyet'in Ege Haberleri

Aydın'ın Karacasu ilçesine bağlı Alemler mahallesinde iki dönem muhtarlık yapan Muhammed Dibek, 31 Mart'ta üçüncü kez aday olduğu başkanlık seçimini kaybetti. Seçimin ertesi günü Dibek, 5 aile ve 28 kişinin kullandığı parke yolu, tapulu arazi olduğu gerekçesiyle kapatarak yola zeytin ağacı dikti.

“AMBULANS VEYA YANGIN GELİRSE NE OLUR?”

Bu duruma mahalle sakinleri tepki gösterdi. Hakkı Nasır, şöyle konuştu: “Ben bu mahallede oturuyorum. 30-40 yıldır bu mahallenin sokağını kullanıyoruz. Ana yolumuz mezarlığın içinden geçiyor. 50-60 tane mezar var. O yüzden bu sokağı kullanıyoruz. Biz” Hükümetimizin çözümünü bekleyin. Buradan yol geçsin diye bu mezarları kaldırmamız mı gerekiyor? “Yolun bu şekilde kapatılmasına gerek var mı? Ambulans gelse, itfaiye gelse ne olacak? Hiçbir bilgi verilmeden, başka bir alternatif yaratılmadan bu yol neden bu şekilde kapatıldı? Tabii ki takip etmek isteyebilirsiniz. Bu şekilde ama bu şekilde olmasının yanlış olduğunu düşünüyorum” dedi.

“OY VERMEDİĞİ İÇİN KAPATTI”

Mehmet Durmaz, şöyle konuştu: “Bu yol hatırladığım kadarıyla açıktı. Ana yolumuzun üzerinde 50-60 tane mezar var. Ana yolu kullanamıyoruz, bu asfalt yolu kullanıyoruz. Kullandığımız yerde 30-35 mezar var. Metre uzunluğunda. Ücreti ne kadarsa almak istiyoruz. Gerekli kurumlardan da yardım istiyoruz.” Burada 4-5 ev var, toplam 27-28 kişi yaşıyor burada. Seçim nedeniyle bu yol kapatıldı. 2 dönem şeflik yapan bir arkadaşım 3. dönemde kaybetti. Ertesi gün gelip burayı kapattılar. ‘Bize oy vermediler’ diyerek kapattılar. Önceki seçimlerde Muhtar Muhammet Dibek “Kapattı” diye yolunu kaybettiği için yolunu kaybetti. Gerekli talepleri ilettik. Kaymakamlıktan ve belediyeden yardım bekliyoruz” dedi.

“ARAZI ALINABİLİR AMA VİCDANLA BAKILMASI GEREKİYOR”

Süleyman Demir, şunları söyledi: “Önderimiz şu ana kadar izin verdi. 2 dönem başkanlık yaptı ama 3. dönemde bu görevini kaybetti. Halkı mağdur etmemeliyiz. Burada 28 kişi var, bazıları yaşlı. Herkes Bu mezarlığın bir değeri var. Bu mezarları nasıl yöneteceğiz? Önümüzdeki yıllarda kahve ve toplumda saygı görmek istiyorsa saygısızlık edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Mezarlık da zarar görecek. Onlarca aile var” buradaki insanlardan. Saygılı bir şekilde bu insanları mağdur etmemesini istiyorum. 20 metre mesafedir. Buraya gömülen insanlar bu toprakları alamıyorlarsa alamazlar da. Kayıtlı arazi olabilir. “Ama vicdan açısından bu mezarlıktan nasıl yol açabilirsiniz?” dedi.

Yolun kapatılmasından rahatsız olan bir kadın, “60 yıldır bu yolda yürüyorum. Yolun açılmasını istiyorum. Oyumu ona verdim.” Eski Muhtar Muhammed Dibek ise yolun geçtiği yerin tapulu arazi olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir